Články


133 tisíc km bez výměny oleje v motoru? Takhle to dopadne

2015-03-23 Přečteno: 1 110x

Jak dopadl motor Audi TT 3.2 v6 vidíte na fotkách. Motor na vyhození, oprava už by se ani nevyplatila.

Přijde Vám to neuvěřitelné? Majitel si asi spletl pojmy Longlife s Wholelife. Longlife oleje (s dlouhou životností) jsou poslední roky "in" a doporučují je i samotní výrobci automobilů (nevěřte jim to). Wholelife oleje zatím asi nikdo nevymyslel, ale v tomto případě to byl skutečně "doživotní olej", tedy minimálně pro ten motor :) Spousta odborníků Vám řekne, že Long life oleje jsou nesmysl, že jezdit roky a desítky tisíc km na stejný olej je prostě blbost, že je mnohem lepší pro Váš motor dávat "obyčejný" kvalitní olej, ale včas ho měnit, raději dříve, než je předepsáno.

Šetřit na včasné výměně oleje se rozhodně nevyplatí, zatímco výměna oleje je v řádech tisíců Kč, opravy motoru v řádech desítek tisíc Kč.

Pomůcka pro sklerotiky

Na všech námi provozovaných auto moto klubech si můžete zaregistrovat své vozidlo. Kromě toho, že si k němu můžete nahrávat fotky a vytvářet fotoalba, je tu hodně šikovná věc zvaná "Servisní knížka". U svého vozidla si můžete vést elektronickou servisní knížku, kterou budete mít kdykoliv a odkudkoliv vždy online dostupnou. Hodí se to nejen pro to, aby jste věděli, kdy jste měnili olej (datum, kilometry), ale třeba i jaký olej jste tam dávali a kolik Vás stál. Ale kromě toho si samozřejmě můžete zapisovat i vše, co se na vozidle opravovalo, ať už jste si opravu dělali sami či jste Vaše vozidlo svěřili do nějakého servisu. Může to pomoci i když auto nedáváte pořád do stejného servisu či si nejste jistí, že na autě bude pracovat mechanik, který historii Vašeho vozidla zná. Můžete tak předejít zbytečné výměně dílů, které byly nedávno měněné a ušetřit tisíce či desetitisíce Kč.

Co je k tomu potřeba? Založte si profil na některém auto moto klubu, zaregistrujte si své vozidlo a u něj na záložce "Servisní knížka" můžete rovnou vložit třeba právě poslední výměnu oleje.

Jak taková servisní knížka vypadá? Podívejte se třeba u uživatele BMW klubu na jeho BMW 3 E46 servisní knížku.

Kromě servisní knížky si můžete vést také třeba deníček spotřeby paliva. A co víc, na auto moto klubech Vám zkušení odborníci i nadšení amatéři rádi poradí s čímkoliv, co se Vašeho vozidla týká.

Klamavé reklamy

Možná majitel tohoto Audi TT uvěřil klamavé a zavádějící reklamě od Mobil 1, že na jeden olej najel motor z Mercedesu 1 milion km? V tomto testu vůbec nesimulovali reálné podmínky - zátěž motoru v plném výkonu, teplé / studené starty, apod. A navíc - víme přece, že koncernové motory mají už od výroby uváděnou spotřebu oleje až 1 litr na 1 000 km. Což vědí hlavně Ti, co si nové vozy kupují a že se na to ani nevztahuje reklamace. Takže jaksi se tu naskýtá otázka, kolik oleje by asi tak bylo v koncernovém motoru po řekněme jen 100 000 km? Tipoval bych něco mezi žádný - 1 litr, ne víc. To ale jen za předpokladu, že byste té reklamě vůbec věřili. Pokud ne, tak by to bylo žádný - 1 kg nějaké tuhé černé hmoty.

Diskuze o článku Nové téma

Foto galerie


Články