Články


Brisk RS 01 WRC: pětisetkoňová Fabia

2007-06-03 Přečteno: 2 649x

Myslíte si, že Fabii první generace již odzvonilo? U Brisku si myslí pravý opak a na jejím základě postavili extrémně výkonný speciál.

Není zrovna obvyklé, aby výrobce komponentů pro automobily postavil svůj vlastní závodní speciál. Český výrobce svíček Brisk se ale právě touto cestou vydal a vytvořil něco zcela mimořádného. Vezměme to ale pěkně po pořádku.

Brisk Tábor a.s. je stále ryze česká firma, která patří ve svém oboru k opravdovým velikánům. Své výrobky dodává nejen do masových vozů, ale také do opravdových lahůdek jako je Lamborghini nebo Aston Martin. Dokonce svíčky s českým „knotem” naleznete i v řadě závodních speciálů, mezi které patří i vozy Subaru připravované firmou Prodrive pro světový šampionát v rallye. A právě ve spolupráci s touto firmou vznikl v roce 2005 projekt, na jehož konci stojí vůz Brisk RS 01 WRC.

Brisk nebo Škoda?

Asi obojí. Brisk využil minulou generaci Fabie k tomu, aby si postavil vlastní speciál. Ačkoli se zdá, že ze škodovky mnoho nezbylo, není to tak docela pravda. Z Fabie sice pochází jen základní platforma ale veškerá technika stojí na dílech Škody nebo koncernu Volkswagen. Pouze karosérie z kevlaru, karbonu a laminátu je vlastní výroby. Ovšem jak to u speciálů bývá, je spíše na ozdobu. Vůz totiž drží pohromadě rám z vysokopevnostních ocelových trubek.

Vzhled ovšem není tím, co by činilo tento vůz výjimečným. Tuto roli sehrává jeho technika.

Rovných 500 koní

Nejoslivněji působí motor. Pod kapotou se nachází známý dvoulitrový agregát 2,0 TFSI, který ovšem doznal řádných změn. Blok motoru je tuctovou záležitostí, ovšem hlava je z Audi S3, klika z naftové Octavie a turbo vyrobené na zakázku s plnícím tlakem až 2,5 MPa. Výsledkem je pak výkon 368 kW (500 k) při 7800 ot./min a točivý moment 600 Nm při 3 700 ot.

Jelikož se jedná o vůz, který se odkazuje na rallye závody, distribuuje Brisk výkon na všechna čtyři kola. Ta jsou nezávislé zavěšená a za sebou skrývají brzdy s čtyřpístkovými třmeny. Ty se zakusují do kotoučů o průměru 330 mm vpředu, resp. 320 mm vzadu. Brzdy pochází od Porsche a lze je tak s trochou nadsázky také označit za koncernovou techniku.

Přenos výkonu se pak odehrává prostřednictvím sekvenční šestistupňové převodovky s dvoukotoučovou keramickou spojkou. Velmi krátké převody se pak postarají o velmi solidní dynamiku. Stovka za 2,7 s a maximálka 200 km/h, která pochopitelně může být modifikována délkou vyšších převodových stupňů. Výkonnostně a dynamicky se tedy Brisk může měřit s vozy, které jezdí závody rallycrossu. 500 koní a stovka pod tři je dnes standardem v podstatě pouze tam.

Výsledkem je jakýsi mix tuningu a vlastního vývoje. Vůz je to ovšem nesporně zajímavý a můžeme být rádi, že česká firma dokáže postavit vlastní závodní speciál. Ten, i když je určen hlavně pro testování vlastních svíček a nejrůznější promo akce, by se měl účastnit minimálně závodů do vrchu, kde to ovšem bude mít složité. Podobných monster tam totiž startuje poměrně dost...

Přehled technických parametrů viz Manuály - složka "Ostatní"


Brisk RS 01 WRC

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Fabia II 5J

Toto je článek o modelu Škoda Fabia II 5J

Pancéřovaná Škoda Fabia RS

Neprůstřelná Fabia

U našich západních sousedů to zřejmě bude o něco divočejší nežli u nás: Slovenské zastoupení Škody Auto půjčilo na tři měsíce Krajskému ředitelství Policejního sboru v Bratislavě upravenou Fabii RS s balistickou ochranou.

Vylepšené Fabie RS

...

Škoda přišla s novým modelem

Škoda Auto představila v Monte Carlu svůj nový akční model, jímž je Škoda Fabia Monte Carlo. Automobilka se v motoristickém průmyslu objevuje již 110 let a Škoda Fabia Monte Carlo představuje sportovní úspěchy, jichž v posledních letech společnost dosáhla. Speciálně vydaná edice nezapře své sportovn&i...

Nová Škoda Fabia combi

Využijte nových možností

Nová Škoda Fabia Combi Vás na prvý pohled upoutá svými dynamickými liniemi a citlivě zakomponovanými detaily, které dotvářejí elegantní design nové generace jednoho z nejoblíbenějších modelů Škoda.

Nový model nyní nabíz...

Test Škoda Fabia 1,2 HTP: a přece se točí

Žádný jiný automobil nevyvolává tolik polemiky u českých motoristů. Přesvědčí nová Fabia nevěřící, nebo zklame i své příznivce?

Historii malých-velkých škodovek jsme popisovali už v prvním ostrém testu nové Fabie a není snad jediného motoristy, který b...

Z Ženevy: Škoda Fabia S2000

Škoda to s novou Fabií myslí hodně vážně a hned pro její představení připravila koncept závodní verze třídy S2000. Vypadá skvěle.

Nová Fabia už je čtenářům AutoRevue.cz už dobře známou novinkou škodovky. Svou světovou výstavní premiéru si ale odbývá až v Ženevě. Aby...

Škoda Fabia Green Line

Martin Jahn o ekologické strategii a novinkách ve Škodě Auto

Podle informací serveru Auto Motor und Sport vyvíjí česká značka úspornou řadu automobilů, která na trh příjde pod označením Green Line. Fabia Green Line má být analogií k Volkswagenu Polo BlueMotion, který je dostupnějš&iacut...

Brno živě: Škoda Fabia Styling kit, nová Fabia pro sportovce

Škoda Fabia se Styling kitem živě z Brna

Česká automobilka Škoda představila na autosalonu v Brně nový Styling kit, který je určený pro druhou generaci modelu Fabia. Změna stylingu má navodit dynamičtější pocit z vozu. A tento záměr se opravdu povedl..

Kit, který si půjde přikoupit k jakékoli Fabii, vás př...

Ultimativní tuning pro Škodu: Fabia turbo 4x4 je realitou

Stovky koní, špičkové zrychlení, náhon na všechna kola, Škoda Fabia. Myslíte si, že sem něco nepatří? Omyl, přesně taková Fabia může stát ode dneška i ve vaší garáži. Milotec to vzal od podlahy a výsledek je opravdu famózní.

Výrobce doplňků pro automobily Ško...

Nová Škoda Fabia - krok kupředu, nebo zpět?

V dubnu se začal na našem trhu prodávat nový model nejúspěšnějšího vozu v novodobé historii značky Škoda, tedy nová Škoda Fabia. V důkladném redakčním testu jsme proto prověřili kvality i nedostatky tohoto nástupce vozu nižší třídy,

který podle propagačních let&aacu...

Škoda Fabia II

Fabia II

Celkový vzhled nového automobilu určuje mnoho faktorů. Mimo jiné jsou to charakter značky a její originalita stejně jako funkčnost a prostornost vozu.

Představit technickou stránku nového modelu patří k okamžikům, na které se výrobce automobilů těší nejvíc. Zvlášť když přináš&...


Články