Články


Co stály Škody? A co Fiaty, Renaulty, Tatra 613? ceník Mototechny z roku 1978:

3 komentářů 2017-03-02 Přečteno: 332x

Chceme-li dnes nové auto, jdeme a koupíme si ho. V roce 1978 se věci měly zdánlivě stejně a Mototechna nabízela kde co. Realita ale byla jiná.

Nedávno jsme tu měli hypotetický cení11 nejdražších aut roku 1988 v československých korunách. Byla to opravdu jen teorie, sen o možnosti koupit si za komunismu Audi Quattro nebo Ferrari Testarossa. Tahle auta se tedy normálně vyráběla, prodávala a alespoň v zahraničí měla své ceny, které bylo možné přepočítat do československých korun. Jenže pokud byl člověk běžným smrtelníkem, nepodařilo by se mu na žádný z nich našetřit ani náhodou. A kdyby se to opravdu náhodou stalo, koupit se stejně nedala - nebylo možné standardně sehnat takové množství cizí měny, nebylo možné sem takové auto dovézt.

To, co vám ukážeme dnes, na první pohled teorií není. Je to skutečný ceník národního podniku Mototechna, který se za minulého režimu zabýval oficiálním prodejem aut všeho druhu. Platný je pro léta 1977 - 1978, tedy doby ještě silné normalizace, nikoli pro léta začínajících změn vedoucích k pádu komunismu jako v minulém článku. Ale ceník to je, je přehledný a v nabídce je toho v něm spousta.

Podle očekávání na něm vidíme Škody, Wartburgy, Východoněmecké Bakelitové Zázraky a Lady, ale Mototechna nabízela i auta ze „západních” zemí; ne třeba BMW, ale vidíme Fiat i jiný než Polski, Renaulty, Ford nebo Saaby, Simcy či Chrysler 180, který ale neměl až na jméno s USA nic moc společného. A samozřejmě se v tomto „informativním ceníku” jako na piedestalu skví i „papaláškára” Tatra 613. Prozradíme předem, že dražší jsou jen autobusy; i náklaďák stejné značky byl tehdy levnější než 613.

Slovo „levný” se navíc hodí pro málokterou položku z tohoto seznamu - jsou tu i motocykly za skutečně malé peníze. Jinak tehdy auta byla drahá, navzdory nízkým nominálním cenám. Průměrná mzda v letech 1977 - 1978 byla okolo 2 500 korun a stojí-li Škoda 120 GLS oněch 65 tisíc, je to 26 průměrných mezd. U Saabu 99 s cenou 125 000 Kčs to bude 50 průměrných mezd. Dnes stojí Škoda Rapid s vyšší výbavou a silnějším motorem, snad ekvivalent 120 GLS - dnes je nabídka širší, berte to zhruba - od 390 tisíc korun, je to 15 průměrných mezd, je-li průměr 26 tisíc korun, jak říká ČSÚ. A to je o hodně méně.

Cena ale nebyl hlavní problém, i tyto peníze by v 70tých letech leckdo dal dohromady. Potíž byla spíše v tom, co hlásá už titulek „informativní ceník” - mezi řádky naznačuje skoro „co by, kdyby” a realita nebyla jiná.

Můžeme začít od konce - Tatru 613 si běžný smrtelník koupit nemohl, ani kdyby tu ohromnou částku vysázel v Mototechně na pult. V roce 1977 to bylo relativně nové auto, jeho výroba začala v roce 1974, a určení tohoto vozu bylo za komunismu ne běžným lidem, kteří jsou si všichni rovni, ale těm, kteří si byli jaksi rovnější - státním představitelům a podobným „papalášům”. Ostatní neměli ani šanci.

A ani zbylá auta nebyla dostupná takovým způsobem, že člověk přišel do Mototechny a prodejce se snažil mu vnutit nějaké skladové auto, které AZNP vyrobilo a nemělo pro něj zákazník. Jsme ještě v 70tých letech, kdy byl problém koupit kde co, natož pak auto. Třeba z 65 tisíc korun ceny Škody 120 GLS bylo potřeba složit až polovinu předem jako zálohu, což vám zajistilo zapsání do pořadníku. A pak jste na auto čekali klidně i několik let, protože o auta byl velký zájem, lidé chtěli jezdit a AZNP jich neumělo vyrobit tolik, aby byla domácí poptávka dokonale pokryta.

Zahraniční auta pak byla téměř ryzí teorií, pokud jste nebyli zasloužilý aparátčík, umělec nebo člověk při penězích schopný zkorumpovat kde koho. Tedy, koupit Trabant, Wartburg, Polski Fiat nebo Ladu nebylo zase tak nemyslitelné, Renault 5, Fiat Miriafiori, Simcu nebo Ford Cortina ale uzmuly snad jednotky vyvolených za rok. Ostatně, kdo zažil československé silnice v 70tých a 80tých letech, ví, jak obvyklé bylo taková auta vídat.

Situace se začala zlepšovat až 80tých letech, kdy bylo možné dostat se i k účelovým půjčkám a alespoň vůz ze zemí RVHP získat relativně rychle, auta zahraniční provenience ale byly pro naprostou většinu lidí snem i tehdy.

Nebyly to zkrátka bůhvíjak pěkné časy, přesto si je připomeňme. Kompletní ceník Mototechny z let 1977 - 1978 si můžete prohlédnout níže a jsou tam opravdu zajímavé věci - motocykly, osobní auta, náklaďáky i autobusy. My jsme ale web o autech, a tak se budeme zabývat zejména osobními vozy, které mnozí z našich čtenářů už ani nebudou pamatovat. Proto si také všechny nabízené typy můžete prohlédnout na obrázcích níže a přidali jsme i ceny k fotkám každé skupiny aut - to kdyby se vám ceník a fotky jednotlivých modelů nechtělo zkoumat zvlášť...

zdroj: autoforum.cz


Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Co stály Škody? A co Fiaty, Renaulty, Tatra 613? ceník Mototechny z roku 1978: 3 hoverlamilan mjr.Maisner
6 měsíců, 22 dnů Co stály Škody? A co Fiaty, Renaulty, Tatra 613? ceník Mototechny z roku 1978:

Foto galerie


Články