Články


Fénix Škoda Auto

2007-05-16 Přečteno: 1 720x

Fénix

Spojíte-li český důvtip a kreativitu s německou precizností a smyslem pro zodpovědnost, bájný Fénix povstane z popela

Letos do konce listopadu vyrobila Škoda Auto pět milionů vozů. Žebříček největších českých firem BIZ 100 vede se 100miliardovým náskokem před číslem dvě – společností Unipetrol Rafinérie. „Nový“ podnik je sebevědomý a ambiciózní. Za maximální strop mladoboleslavské kapacity přitom před deseti lety vedení automobilky považovalo 340 tisíc vozů.

První léta po spojení s německou automobilkou Volkswagen charakterizuje silná investiční činnost, investice v té době činily zhruba 13 % z výnosů. Firma je ve ztrátě, ze které se poprvé dostává v roce 1996. V této době se zvyšuje výrobní kapacita na 250 tisíc automobilů ročně. Zlepšující se hospodářské výsledky automobilka přičítá úspěšnému přijetí nového vozu Felicia a restrukturalizaci.

Velkou zásluhu na tom, že se Škodovka dokázala po pěti letech od transformace v akciovou společnost Škoda (Škoda Mladá Boleslav) dostat do černých čísel, má bezesporu tehdejší předseda představenstva Ludvík Kalma, který zahynul při autonehodě v listopadu 1996 v novém modelu své firmy – Octavii.

Muži první hodiny

Představenstvo automobilky Škoda tehdy uvedlo, že Kalma patřil k vrcholovému týmu „mužů první hodiny“, kteří začali systematicky a koncepčně budovat Škodu v rámci koncernu Volkswagen. K těm dalším patřili například Frank Farsky, který stál v čele nově vzniklého marketingového oddělení, Jiří Hrabovský, který působil v čele fi remní komunikace a v roli tiskového mluvčího, ale i ti na méně exponovaných pozicích, jako je Jindřich Zlámal, vedoucí výroby dílů.

Díky nim a ještě mnoha dalším se Škoda vrátila na světové trhy a dařilo se jí smývat nelichotivý punc „auta odněkud z Východu“. Tím defi nitivně přestala být v minulém roce, kdy prodala více větších a dražších vozů – Octavií a Superbů než levnějších malých Fabií.

Diskuze o článku Nové témaČlánky