Články


Nová Škoda Karoq natočena při finálních testech, nástupce Yeti shazuje kamufláž

2017-04-26 Přečteno: 195x

Bude to Karoq, nebude to Karoq, to je otázka, na kterou nám Škoda zatím nechce dát odpověď. Podstata tohoto vozu je ale stále zřejmější.
 
Životní cyklus první generace Škody Yeti se pomalu, ale jistě chýlí ke svému konci. To není nic překvapivého, vůbec první mladoboleslavské SUV bylo představeno již v roce 2009. Na svém hřbetu má tedy osm křížků, což je na dnešní dobu poměrně neobvyklé. Nástupce je ale již prakticky za rohem, byť s výstavní premiérou můžeme počítat až v září ve Frankfurtu. Úplné první debut ovšem proběhne 18. května ve Stockholmu.
 
My bychom si o novince měli říci více ještě tento týden, úplné odhalení ale čekejte až v onom květnu. Dříve budeme znát jméno, kolem kterého stále není jasno - Škoda si sice na úřadě pro průmyslové vlastnictví zaregistrovala název Karoq, vzápětí ale řekla, že o jeho definitivním použití stále ještě nebylo rozhodnuto. Vypadalo to ale spíše jako mlžení a nic jiného než Karoq ze Škodou registrovaných jmen na novinku nesedí.
 
V čem máme jasněji, je vzhled. Nové SUV bude téměř dvojčetem Seatu Ateca, od kterého se bude lišit jen přídí, ztvárněním 5. dveří a zadních světel a interiérem. Design přídě víceméně převezme od větší Škody Kodiaq, záď je zase podobná Superbu Combi. To je patrné i přes nemalou kamufláž také na novém videu (bohužel poněkud horší kvality), které zachycuje vůz při finálních testech na tuzemské dálnici.
 
Automobilka se snaží každého co nejvíce oklamat poněkud odpuzující stylizací, o níž se starají černé plasty ve spodní části karoserie a malá kola. Novinka tak vypadá skutečně otyle, realita ovšem bude o poznání lepší.
 
 

S yetim je za pár měsíců amen. Nové SUV Škody se má jmenovat Karoq

 
 
Představení druhé generace Škody Yeti je na spadnutí. Auto, které bude dvojčetem Seatu Ateca, se světu ukáže pravděpodobně v druhé půlce léta. Do prodeje dorazí ještě letos. Největší letošní novinka mladoboleslavské značky ovšem chystá velké překvapení - podle informací iDNES.cz už se nebude jmenovat Yeti.
Karroq je zapomenutá vesnice kdesi hluboko v albánských kopcích, moc o ní neví ani vševědoucí Google.
 
Nový yeti, který Škodovce velmi úspěšně prošlapal cestu k dnes velmi módním a prodejně úspěšným SUV, si od ní vypůjčí jméno.
 
Škoda chce podle všeho vystavět svou nabídku vozů typu SUV tak, že je budou spojovat také podobná jména. Po Kodiaqu, který je variací na jméno aljašského ostrova a tam žijícího medvěda, se má představit Karoq.
 
Redakce iDNES.cz zjistila, že si Škoda toto jméno 7. března letošního roku podala k registraci na Úřadu průmyslového vlastnictví.
 
Modely podobného zaměření takto spojují i další automobilky. V koncernu Volkswagen, do kterého Škoda patří, tak například SUV modely označuje jednotně Audi také písmenem Q (modely Q2, Q3, Q5, Q7...).
 
Na druhou stranu je otázka, zda je pro Škodu opuštění velmi úspěšného jména žádaného modelu dobrým nápadem. Yeti se na trhu velmi dobře etabloval a pojmenování modelu značka úspěšně využívala v marketingové komunikaci.
 
Podobné kroky jsou známé v autoprůmyslu i u jiných značek. Toyota před několika lety změnila zacílení celosvětově známého modelu Corolla a v Evropě jeho místo zastoupil Auris (dnes se prodává jeho druhá generace). Ford v devadesátých letech minulého století opustil zavedené jméno Escort u svého stěžejního modelu a uvedl místo něj Focus, který se ovšem velmi dobře etabloval. Podobně opustil v minulosti zavedená označení svých modelů například Opel (kadett - astra, vectra - insignia...).
 

Ofenzíva SUV

 
Nový Yeti - nově tedy Karoq - se podle oficiálních prohlášení představitelů značky představí ještě letos. Podle informací iDNES.cz auto oproti aktuální generaci výrazně povyroste. Technicky i designově to bude dvojče Seatu Ateca, ovšem s přídí vycházející ze stylingu Škody Kodiaq.
To bude velká změna oproti aktuálnímu provedení modelu, který je s délkou 4222 mm dokonce kratší než Fabia kombi (4257 mm). Ateca měří na délku 4363 mm.
 
Kromě velkého SUV Kodiaq, které před několika měsíci vstoupilo do prodeje, a Karoqa škoda chystá ještě další SUV. 
Šéf českého zastoupení značky Luboš Vlček pro iDNES.cz na autosalonu v Ženevě prohlásil, že během dalších dvou let by měla v Evropě představit až dva další modely SUV.
 
 
 zdroj: autoforum & auto.idnes -  František Dvořák

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články