Články


O nové Škodě Superb si třetina Španělů myslí, že jde o BMW či Audi

2015-10-26 Přečteno: 565x

U nás Superb pozná snad každý, ale co když u Španělů zakryjete značku vozu a necháte je tipovat, o co jde?

Možná si ještě vzpomenete na nedávný pokus irského novináře, který vzal jedinou Škodu Superb v celých USA postavenou na diplomatických značkách a předvedl ji obyčejným Američanům. Nemusel ji za nic vydávat, ani nic skrývat, jen ji lidem ukázal jako Škodu, o jejíž existenci nebude mít valná většina Američanů ani ponětí. A pokud už budou vědět, že se taková auta někde vyrábí, nebudou mít tušení, kam si je zařadit. Prostě je neznají, však se v USA nikdy neprodávala.

Byl to zajímavý experiment, neboť jen za takové situace lidé auto hodnotí podle toho, jaké skutečně je, jak vnímají vůz samotný. Tedy bez předsudků, ať už pozitivních či negativních, daných povětšinou marketingem značky a pochopitelně také image dlouhodobě budovanou kvalitou samotných produktů té které automobilky. Druhý aspekt můžete považovat za racionálnější než první, ale i ten může být mylným vodítkem - řídit dnes své vnímání Škody tím, co dělala před 30 léty, je pomýlené stejně jako předpokládat nějaké vlastnosti současného BMW na základě zkušeností s 15 let starým „bavorákem”. Časy se zkrátka mění.

Superb, a to šlo o jeho tehdy končící druhou generaci, navíc ve verzi kombi, z toho vyšel velmi dobře. Lidé si obvykle mysleli, že jde o něco jako BMW, prémiové auto, nikoli relativně dostupný vůz hlavního proudu. Ale to jsou Spojené státy, docela jiný kraj. Možná inspirována tímto příběhem se ale sama Škoda rozhodla provést něco podobného podstatně blíže, ve Španělsku. Jen na to jde trochu jinak.

Narazili jsme na to při cestách světem v „hlavním městě Seatu”, Barceloně, kde najdete už nový Superb zbavený všech znaků i nápisů Škoda vyzývající všechny kolemjdoucí k tomu, aby značku vozu uhádli. Můžete to považovat za hloupé, však kdo by nepoznal škodovku... Jenže nejsme v České republice a především - sledujete-li Autoforum.cz pravidelně, auta vás určitě zajímají, což se o spoustě lidí říci nedá. Ukažte vaší babičce, tchýni, matce... třeba nějaké neobvyklé Hyundai (Genesis, řekněme) a troufneme si tvrdit, že většina z nich nebude mít tušení, co o takovém autě myslet.

Superb je novinka a kdo se ve Španělsku o auta nezajímá, nemusel jej dosud vůbec spatřit. A design vozu zase není tak typický - je pro škodovku spíše nový, typická je leda maska chladiče. Právě o tomhle autě běžní, nikým nevybíraní Španělé hlasují, jakou má značku a výsledky jsou opravdu překvapivé.

Na výběr byla selekce 19 značek a také možnost „jiná”, omezeni ve výběru se tedy Španělé cítit nemohli. Více než 60 procent z nich přesto neurčilo značku vozu správně, jen 39 % volilo Škodu. Pozoruhodné je, co si mysleli ti ostatní - plných 18 % má tohle auto za BMW, 13 za Audi, 11 za Lexus. Jinými slovy, téměř třetina Španělů u Superbu předpokládá, že jde o „německou prémiovku”, celých 43 procent (připočteme-li Lexus a Mercedes) pak za nějaký prémiový vůz. Pozoruhodná je ovšem i výrazná záměna s Fordem a ta 2 % lidí, co volila Seat, snad jen hádala, že „když už se je na to v Barceloně někdo ptá”... Kompletní přehled výsledků najdete níže v galerii.

Dodejme tedy, že odpovídající nemuseli být jen Španělé, mohlo jít také o turisty, předpokládáme ale, že většinou šlo o Španěly. To opravdu není „tak daleko”, přesto jsou dojmem z nového Superbu tak pomýleni, že by jej byli ochotni ve velké míře přijmout jako citelně dražší vůz věhlasnějších značek. Body pro Škodu, uvážíme-li, že splést si Superb s dost typicky vyhlížejícími BMW a Audi chce opravdu více než jen chybný prvotní úsudek...

 

zdroj: autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Superb III

Toto je článek o modelu Škoda Superb III

Superb v zahraničních testech poráží konkurenci, včetně mercedesu

To, že Škoda Superb III je povedené auto, z našich článků víte. A obdobné názory mají i ostatní česká média. Jak se na vlajkovou loď dívají zahraniční žurnalisté? Snad bez výjimky velice pozitivně.

Komfortní skoro jako Rolls-Royce, složil poklonu novému superbu hned v titulku britský The Telegraph. Za komfort a nabídnutý prostor dostal superb od recenzenta Andrewa Englishe hodnocení 10/10, s vý...


Články