Články


Porovnání odcházejícího Superbu Combi a nové generace

2015-08-28 Přečteno: 748x

Druhou generaci Škody Superb stále v oficiálním ceníku automobilky najdete, výrobce už ale pouze doprodává poslední vyrobené kusy. Nová generace prostorného kombi totiž už od června vyjíždí z výrobních linek v Kvasinách. Porovnali jsme obě generace.

Když vedle nové generace Superbu Combi postavíte druhou generaci, vypadá samozřejmě zastarale, jakkoliv jeho nadčasový, lehce konzervativní design nezklame ani dnes.

Proti třetí, moderně střižené generaci, je ale „dvojka” bez šance - ostře řezané světlomety, svalnaté boky, výrazná zadní světla a další detaily, které třetí generaci vtisknul tým šéfdesignéra Jozefa Kabaně, se značně povedly v liftbacku i v kombi. U druhé generace bychom z hlediska designu jednoduše volili kombi, u „trojky” by rozhodování bylo těžší. Alespoň podle našeho názoru vypadá méně praktická karosářská varianta ještě elegantněji než kombi.

Zajímavé je, že když se podíváte na boční profil, je třeba linie oken zcela stejná; velice dobře to je vidět na zakončení C sloupku. Podobná je střešní anténa, stejná je třeba i výplň pátých dveří - u obou superbů chybí „vybrání” vnitřního prostoru pátých dveří pro lepší zavření.

Na druhou stranu, obě zkoumané verze měly elektrické zavírání/otevírání; zajímavé je, že v druhé generaci máte - vcelku zbytečně - plastovou „tyčku” na ruční zavírání.

U třetí generace je pouze zaslepená krytka připravená pro verze bez elektrického otevírání pátých dveří. Ale to je pouze detail.

Designu pomohlo vcelku výrazné zkrácení předního převisu (958 vs. 897 mm), v případě zadního jej má nový model o zanedbatelné 4 mm větší než dříve (1114 a 1118 mm).

Součinitel odporu vzduchu se příliš neměnil - vyjma ekologických verzí GreenLine je to v závislosti na motorizaci 0,29 - 0,30 u starší generace a 0,28 - 0,31 u nové.

Interiér je výrazně širší u nové generace

V interiéru jsme zjistili jednu zajímavost - místo pro hlavu vpředu je proti Superbu Combi druhé generace o pár milimetrů nižší (konkrétně o 6 mm, 1001 vs. nynějších 995 mm), zato vzadu je ho více o 15 mm (986 vs. 1001 mm).

Nový Superb Combi, postavený na modulární platformě MQB (minulá generace vycházela z octavie/golfu), má rozvor prodloužený o 80 mm na 2841 mm, současně vzrostl rozchod kol na 1584 mm vpředu a 1572 mm vzadu.

Řidič a spolujezdec vpředu mají v nové verzi vozu k dispozici o 39 mm více místa do šířky ve výši loktů, než dosud – úzký interiér byl jedním z mála prostorových nedostatků superbu druhé generace. To už nyní neplatí.

Automobilka uvádí šířku vozu (bez zpětných zrcátek) 1864 mm, což je o 47 mm více. Úměrně tomu je větší i šířka se započtením zpětných zrcátek (u nové generace o dost hranatějších a podle nás i hezčích) - 2009 mm u minulé generace, 2031 mm u nové.

U nového superbu jsou zadní sedačky ukotveny blíže k podlaze 

Oficiální homologační údaje potvrzují i měření šířky interiéru ve výši loktů. Vpředu nabízí druhá generace Škody Superb Combi 1468 mm, nejnovější pak 1507 mm. Vzadu je situace obdobná - 1451 vs. 1520 mm.

Když si sednete na zadní sedadla, máte v novém voze i více místa pro hlavu. Vzpřímené sezení není problém ani pro pasažéry s výškou kolem 185 cm, a to ještě mají před koleny spoustu volného místa. To ve druhé generaci byste se s touto tělesnou výškou už dotýkali čalounění stropu.

Vysvětlení je prosté - ukotvení zadních sedadel je vzadu nižší - od podlahy po hranu sedáku jsme naměřili 36 centimetrů ve druhé generaci, nová má sedadla o 4 centimetry níže k podlaze.

Vyšší posezení vzadu je pro mnohé lidi příjemnější, někdo dá zase přednost většímu prostoru nad hlavou, jenž nabízí Superb III. Míra sedáku je u druhé generace o centimetr delší než u Superbu III (46 centimetrů).

Kufr nabízí 660 litrů, rekord ve střední třídě 

Objem zavazadlového prostoru vzrostl proti minulé generaci o 27 litrů na 660 litrů. Šířka je u obou generací na milimetr stejná - 1010 mm. Na délku v části pro zavazadla je ale větší aktuální superb - o docela podstatných 82 mm - 1140 mm.

Obě verze mají těsně za zadními sedačkami příčnou výztuhu karoserie, ta v nové generaci je ale o dost masivnější (naměřili jsme 6 centimetrů na délku, šířka je pochopitelně přes celý zavazadelník).

Oba superby ale trpí drobným neduhem - zadní sedačky nejdou sklopit do roviny, u nové verze je ale sklápění jednodušší - stejně jako v octavii na to máte dvě tlačítka přímo v zavazadlovém prostoru.

Pro majitele přívěsných vozíků je u třetí generace obrovskou výhodou nové tažné zařízení, odjistitelné páčkou a jednoduchým pohybem nohy - dříve jste se museli špinit při ne zcela triviálním nasazování „koule”.

Škoda do výsledných 660 litrů započítává - stejně jako u druhé generace - i prostor pro rezervní kolo, který jinak „sebere” cca 25 litrů objemu.

Se sklopenými zadními sedadly má zavazadlový prostor objem téměř dvou kubíků – 1950 litrů (dříve 1865 litrů).

Nový Superb Combi bezpochyby dospěl. Ovšem kromě větší šířky vám minulá generace udělá z hlediska prostornosti pro posádku a náklad velice podobnou službu.

zdroj: Novinky.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Superb II B6 (3T)

Toto je článek o modelu Škoda Superb II B6 (3T)

Superb Combi na fotkach

O superbu v karosářské verzi kombi veřejnost už nějakou dobu vi. A nyní si můžete novou škodovku detailně prohlédnout na dosud nepublikovaných fotografiích. V září si nová Škoda Superb Combi odbude svou výstavní premiéru na 66. mezinárodním autosalonu ve Frankfurtu nad Mohanem (IAA). Ještě v tomtéž měsíci se začne prodávat, cenu zatím automobilka nezveřejnila.

Pondělní (3.6.2015) ráno u strahovsk...

Nová Škoda Superb

Nová Škoda Superb se představuje

Seznamte se s prvními oficiálními fotografiemi nové generace největšího modelu značky Škoda, limuzíny Superb.

Nový Superb je 4 838 mm dlouhý, 1 783 mm široký, 1 461 mm vysoký a má rozvor náprav 2 761 mm. Elegantní limuzína zaujme prostorností interiéru, jež ji řadí na vrchol vozů střední, resp. vyšší střední třídy. Nabídne řadu zajímavých technických řešení, jako...

Nová Škoda Superb

Jiná a přece stejná

Není to příliš dlouho, co se v deníku Blesk objevily špionážní fotky nové Škody Superb, které byly pořízeny přímo v mladoboleslavské továrně, kde nový typ škodovky vzniká. Přináším vám tedy stručný popis rozdílů, které jsou mezi Superbem 1 a 2 na pohled patrné. Ve své podstatě se dá říct, že nová generace Škody Superb je naprosto rozdílných charakteristik.

Design druhé genera...


Články