Články


Recenze Octavia RS

2007-06-06 Přečteno: 4 869x


Zatím panuje maximální spokojenost. Přiznávám se, že z mnohých propíraných věcí jsem měl obavy.

první řadě jsem, už po všech negativních příspěvcích, co na různých internetových fórech zazněli měl dojem, že si vlastně kupuji jen větší Fábii, do který nasoukali trošku víc elektroniky a ušetřili, kde se dalo. Ale viděl jsem auto i na zdviháku a musí říct, že podvozek je teda mnohem mohutnější a lépe zpracovaný.


Také jsem montoval i alarm, takže jsem rozebral velkou část interiéru. Také musím povídat, že to není horší než u Fabie. Spíše naopak. Jestli se šetřilo, tak zřejmě s rozumem.Při montáži alarmu mě nemile překvapilo, že schémata v Dílenské příručce nejsou aktuální, neboť podle DP žádné dveře nemají vlastní řídící jednotku. Ale ukázalo se, že mají.

Jsem velmi rád, že podvozek sedí velmi pěkně. Není tak tvrdý, jak se píše na Autorevue a ani odskakování zadku jsem nezaznamenal. Z toho mám opravdu velkou radost. Mám 17“ disky. Jámy a nerovnosti na cestě sice jsou cítit, ale ne tolik jako ve Fabii.

Taktéž mě velmi potěšilo, že se spotřeba není stále 10 a vyšší, jak to někteří tvrdili. Myslím, že při běžné svižné jízdě bude dlouhodobý kombinovaný průměr okolo 8 l/100km. Tento TFSI motor dokáže být i úsporný. Rovněž výkon motoru je lepší než jsem čekal. Všude se píše, že se těch 200 koní ztrácí a není jej cítit. Ale jezdím i s 230 koňovým autem a v porovnání s ním se nezdá RS zase, až tak slabá a nevýrazná. Já si nestěžuji možná i proto, neboť přesně takováto charakteristika mi vyhovuje. Tedy pěkný zátah v celkem pěkném spektru otáček, žádné nakopnutí po naběhnutí turba. A hlavně si pochvaluji to ticho a ochota, s kterou se motor vytáčí do otáček. Jen venku je tlumič výfuku opravdu slyšet a motor má takový zvláštní surový zvuk. Když mě neobtěžuje uvnitř, tak je mi to v podstatě jedno.


Dalším často propíraným prvkem je posilovač řízení. Myslím, že to není až tak zlé, jak jsem čekal. V podstatě jsem měl jen zpočátku trošičku problém při jízdě na dálnici, kdy se mi zdálo, že volant jde příliš lehko. Při nižších rychlostech jsem neměl problém. Ale i na tu dálnici jsem si zvykl poměrně rychle a, už mi to nevadí. Ale velmi mě potěšilo, že posilovač řízení normálně funguje i, když je vypnutý motor. Stačí mít jen zapnuté zapalování. Bravo Škoda!


Výčet často propíraných částí auta zdaleka nekončí. Na řadě jsou stěrače. Stírají opravdu výborně, to nešťastné sezření po použití osřikovače, už výrobce nekóduje. Rovněž ostřikovač ostřikuje pěkně, na jedné předváděčce jsem nebyl spokojený, stříkalo to do takového malého kužele. Ale u mě je vše jak má být. Nelíbí se mi, ale jak často se ostřikují světla. Koukal jsem se na nastavení časů ostřiků, ale ještě jsem s tím neexperimentoval. Silně nepoužitelný je, ale dešťový senzor. Na můj vkus stírají stěrače na automatiku příliš často i při minimální rychlosti. A když přepnu na vyšší a zase na nižší, tak to chvilku funguje jak se patří a po čase se to zase zrychlí.


Častým problémem je i kvalita příjmu rádia. Já si nestěžuji, mám Audience a řekl bych, že příjem je taktéž dobrý, jako u jiných rádií (ať u originálních a nebo třeba Pioneer). Mám, ale MR 2007. Rádio musím pochválit za ergonomii ovládání, ty velké tlačítka jsou fakt super!


A teď pojďme na světla. Tlumené jsou opravdu super (Xenony), jsem s nimi velmi spokojený. Horší je to s dálkovými. Naštěstí jsou nastavené dobře, takže mezi plochou osvětlenou a tlumenými a dálkovými světli není žádné tmavé místo, ale dálkové by opravdu mohli svítit silněji a méně do žluta. Takže budem muset něco vymyslet se žárovkami:))


A na závěr pár drobností. Trippling je slině návyková záležitost. Hill-Hold opravdu funguje a je to použitelná záležitost („Hill-Hold“ zabraňuje nechtěnému couvání při rozjíždění do svahu. Brzdná soustava drží samočinně brzdný tlak a zamezuje tak couvání, dokud řidič zase nepřidá plyn). ESP se zatím ještě neozvalo, tak ani nevím, jestli tam opravdu je : )).

Nejsem fanoušek černého interiéru, ale černý strop se mi zdá opravdu praktický, nešpiní se tak, a displej PDA se tolik neleskne.


Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Octavia

Toto je článek o modelu Škoda Octavia

ŠKODA zahájila testy Octavie Green E Line

S deseti elektromobily Octavia Green E Line zahájila dnes ŠKODA v okolí Mladé Boleslavi praktické testy elektrického pohonu v každodenním provozu.

Octavia Green E Line je prvním čistě elektricky poháněným vozem české automobilky. Cílem zkušebního provozu je získán&iacu...

Octavia Combi ´70

Zdroj: Svět motorů č.7/1969

Škoda Octavia RS: diesel versus benzín

Nejrychlejší škodovka všech dob a její naftový rival – v čem jsou jejich silné a slabé stránky? Je dieselové RS stejná zábava s nižší spotřebou?

S oběma verzemi nejrychlejší škodovky už jsme měli tu čest. Benzínovou jsme měli na klasický test, zasloužila si i ...

Škodu Octavia čeká facelift

Škoda Octavia

S Octavií druhé generace se na našich silnicích potkáváme už 3 roky a byť je její styling velmi nadčasový, ani jí se nevyhne omlazovací kůra. Jak má ale domácí výrobce ve zvyku, nebude se jednat o nic radikálního a změny budou opravdu kosmetické.

To ostatně ...

Octavia made in China

Mezinárodní autosalon v Pekingu byl zahájen 18. listopadu 2006 . Škoda Auto zde na ploše 700 m2 představí spolu s modelem Octavia i další modely ze svého výrobního programu (Roomster, Octavia RS, Octavia Scout, Superb L&K). Součástí výstavního stánku Škoda Auto je i designo...

Ecomobil Škoda Octavia

Pick-up BI-fuel

Firma EKOBUS přestavěla škodu Octavii na pohon stačeným zenmím plynem. Takto upravená octavia jezdí za 0,37Kč na 1Km.

Návrh designu: EKOBUS a.s., Praha

Uvedený model vznikl na bázi sériově vyráběné Škody Octavia Combi, Ambiente 1,6. Motor byl přestavěn na pohon stlačeným zemním ...

Milotec Octavia RS: mistr znovu v akci

Německá tunerská společnost Milotec je u nás velmi známá a populární a to nejen proto, že se zaměřuje na české vozy.

Díla této společnosti si vždy dokážou získat velkou pozornost a to jak pro své provedení, tak pro svou odvahu představit světu vlastní pojetí stylingových ú...

Škoda Octavia Scout: horal v akci 2

Přímovstřikový benzin pod kapotou

Na výběr jsou pouze dvě motorizace – dobře známý 2.0 TDi a přímovstřikový zážehový čtyřválec 2.0 FSi. Volba logicky padla na něj. Za rok se zákaznící dočkají ještě 1.8 TFSi, který zvětší potenciál Octavie Scout.

Celohlin&iacu...

Škoda Octavia Scout: horal v akci 1

Škoda Octavia Scout: horal v akci (první test)

Zkusili jsme první lehký terénní model škodovky na sněhu Savojských Alp. Jak uspěla Škoda Octavia Scout?

Škoda Octavia Scout je prvním lehkým terénním modelem škodovky. Po Octavii 4x4 jsme se dočkali lehkého terénního kombi, ...

Škoda Octavia Combi Praktik

Octavia Combi Praktik

Zatím tajný projekt se provalil - Škoda připravila užitkovou verzi modelu Octavia Combi v obou verzích (OCTAVIA II i OCTAVIA TOUR - viz katalogy v manualech). Netěšte se na velký pickup, ale opět na zaslepená zadní okna, odstraněné sedačky ve druhé řadě a přepážku za předními sedadly, a to v&...

Jubileum Octavie

Škoda Auto slaví půlmilionté jubileum Octavie

Z montážní linky závodu Škoda Auto v Mladé Boleslavi sjel dne 20. dubna 2007 již 500.000. vůz modelové řady Octavia, v současnosti nejprodávanější modelové řady automobilky Škoda. Jubilejním vozem byla Octavia RS vybavená benzinovým m...


Články