Články


Řidič může dostat pokutu i za přetížené osobní auto

5 komentářů 2016-04-30 Přečteno: 501x

Svou váhu řeší před létem spousta lidí, ale pozor by si na ni měli dát nejen v době dovolených i řidiči. Pokud totiž auto moc naloží, mohou ho poškodit, a navíc tím poruší zákon. Ačkoli bodový systém zmiňuje jako přestupek přetížený kamión nebo autobus, protizákonné je i přetížení osobního auta nebo menší dodávky.

„V případě malých vozidel není nikde v zákoně uvedeno, že nemůže být těžší. Ale v technickém průkazu je uvedena maximální přípustná hmotnost,“ řekl Právu šéf dopravní policie Tomáš Lerch s tím, že pokud řidič auto naloží tak, že váží víc, než je uvedeno v techničáku, tak se dopustí přestupku.

Například u nejoblíbenějšího osobního automobilu v ČR, Škody Octavie, se maximální přípustná hmotnost pohybuje kolem 1900 kilogramů

„Pokud jedete přetíženým malým vozidlem, tak porušujete technické předpisy. Znamená to, že užíváte vozidlo, které je v rozporu s technickými podmínkami provozu na pozemních komunikacích,“ dodal.

Za překročení povolené hmotnosti u vozidel do hmotnosti 3,5 tuny hrozí řidiči pokuta až dva tisíce korun, ve správním řízení až 2500 korun. Za přetížený kamión či autobus může řidič zaplatit výrazně více, a to až půl miliónu. Kontrola dodržení váhového limitu přitom není ničím tak ojedinělým.

Na některých dálnicích jsou přímo ve vozovce zabudovány tzv. smyčky vysokorychlostního vážení, přes které auta projedou a tyto váhy zaznamenají jejich přibližnou hmotnost.

„Například na dálnici D8 zhruba na sedmém nebo osmém kilometru je smyčka, která je schopna za jízdy vozidlo zvážit s tím, že to používáme jako předvýběr. Policistovi se na tabletu ukáže výsledek měření,“ uvedl Lerch.

Policista si pak auta s podezřením na překročení hmotnosti znovu zváží již přesnější, nízkorychlostní váhou, kde se měří i tlak na jednotlivé pneumatiky.

Muži zákona si mohou vytipovat auto ke zvážení i na základě zkušeností, pak řidiče požádají, aby zajel na váhu. „Můžeme odklonit vozidlo z trasy a přikázat mu jízdu tam, kde váhy jsou,“ sdělil šéf dopravní policie. Kolegové přitom hmotnost kontrolují nejen u kamiónů a autobusů, ale i u osobních aut či dodávek.

Pro policisty je ale velice limitujícím faktorem volba stanoviště pro nízkorychlostní kontrolní vážení, protože musí být ve vzdálenosti do osmi kilometrů od místa, kde řidiče zastaví, a dále to musí být rovina. Navíc musí být v okolí prostor, kam lze přetížené vozy odstavit, protože nesmějí pokračovat v jízdě.

„Kontrol jsme loni provedli 842 a zjistili jsme 495 porušení,“ uvedl mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán poměrně vysoké číslo přetíženosti u téměř šedesáti procent aut s tím, že tyto statistiky se týkají vozidel do 3,5 tuny, tedy osobních vozů či dodávek.

Sdělil, že pokud řidič přetíží auto, sníží funkčnost brždění, vozidlo je hůř ovladatelné a konstrukce přetížená. K tomu může dojít i u některé z náprav.

zdroj: pravo.cz & novinky.cz

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Řidič může dostat pokutu i za přetížené osobní auto 5 mazanek mjr.Maisner
1 let, 5 měsíců Řidič může dostat pokutu i za přetížené osobní auto

Foto galerie


Články