Články


Škoda 200 RS: speciál s dvoulitrem měl porážet všechny

4 komentářů 2015-10-13 Přečteno: 966x

Soutěžní Škody odvozené ze sériovek nestačily výkonem, proto vznikly nové speciály s objemnějšími motory a převodovkami Porsche.

Sedmdesátá léta minulého století byla v Československu ve znamení zuřící normalizace. Jenže motorsportu, zejména v tom, co po našich tratích jezdilo, to naštěstí nebylo moc vidět. V domácích rallye tedy mohl dominovat Hubáček s Renaultem Alpine A110. Právě jemu chtěla automobilka Škoda, tehdy zvaná AZNP, zatnout tipec, jenže Škoda 120 S na to nebyla dost dobrá. Také na mezinárodní scéně uměla vyhrávat svou třídu, jenže na první příčky v celkovém pořadí pomýšlet nemohla právě kvůli objemovému omezení. V roce 1973 tedy začal vývoj stroje, který by toto měl zvrátit. Stroje, který později vstoupil do povědomí automobilových nadšenců v celém Československu jako Škoda 200 RS.

Existovaly tři základní požadavky na tento stroj. Měl být dost schopný na to, aby škodovku dost dobře reprezentoval i v absolutní klasifikaci, měl vycházet ze sériových aut a součástky měly být v co největší míře z domácí produkce. Konstruktéři se tak pustili do vývoje vozu, který by designově vycházel z povedeného kupé 110 R.

V průběhu relativně krátkého vývoje - netrval ani rok - byla vyzkoušena řada prototypů. Jeden z nich měl motor před zadní nápravou, tj. uprostřed, uložený podélně, jenže byl zoufale nedotáčivý a přicházel o trakci velmi brzy. Tato koncepce tedy byla opuštěna. Další měl převodovku Tatra, jenže ta také nebyla dostatečná. Nejlépe na tom byl pětikvalt Porsche 915, který umožňoval také změny převodových poměrů a měl brzděný diferenciál.

Nicméně, převodovkou toto auto živo nebylo. Nejdůležitější komponentou, která vozu dala také jméno, byl motor. Vznikl z třináctistovek změnou vrtání na 87 mm, maximum, co tento blok dovoloval. Zdvihu byly dvě verze, 74,5 mm pro objem 1 771 ccm a model 180 RS, nebo 84 mm pro objem 1 997 ccm a model 200 RS. Kompresní poměr byl v obou případech 11:1. Dvoulitr byl samozřejmě silnější, nabízel 163 koní a 206 Nm; osmnáctistovka dala 154 koní a 179 Nm. Škoda 200 RS byla schopna dosahovat až 210 km/h maximální rychlosti.

Motor má pochopitelně mazání se suchou olejovou vanou a olejový systém je vybaven chladičem. Směs připravují dva dvojité karburátory Weber 45 DCOE 2 a palivo z nádrže umístěné vpředu dopravují dvě elektrická čerpadla. Spojku dodala firma Fichtel & Sachs a z testů různých alternativ podvozku vyšlo nejlépe nezávislé zavěšení zadních kol pomocí kyvných ramen se šikmou osou kývání.

Pro zlepšení jednak rozložení hmotnosti a jednak jízdních vlastností je také osa rozvodovky posunuta o 10 cm dopředu oproti ose zadních kol, takže poloosy mají homokinetické klouby na obou koncích. Přední náprava pochází ze Škody 100, byla však samozřejmě upravena - jsou tu zesílená a prodloužená ramena a tlumiče Koni. Také brzdy nejsou sériové - hlavní válec, potlakový posilovač a celé přední brzdy jsou značky Girling, vzadu pracují sériové bubnové brzdy, jen s jinými válečky a lepším obložením.

Zvenčí jsou nicméně nejvíc vidět úpravy karoserie. Základ je ve Škodě 110 R, jak stojí i výše, ale dovnitř byl vevařen trubkový rám, jednak pro posílení tuhosti karoserie a jednak pro ochranu posádky při případné nehodě. Také zmizely sériové nárazníky, takže je vůz o 155 mm kratší. Je také nižší o podstatných 150 mm, ale na šířku narostl o 60 mm rozšířením blatníků. To je potřeba zejména proto, že rozchod kol se zvětšil o 138 mm vpředu a 119 mm vzadu a kola jsou mnohem širší, mají rozměr 7 x 13 palců. Rozvor je přesně 2,4 metru a hmotnost auta je 800 kilogramů.

První start Škody 200 RS se uskutečnil v roce 1974 na Rallye Škoda, předchůdkyni dnešní Rallye Bohemia. Hlavním cílem na domácí půdě stále bylo porážet Hubáčka s jeho Renaultem Alpine A110, jenže to se nedařilo, 200 RS prostě nebyla dost rychlá. Dokázala jezdit Alpine na roveň, ale ne výrazně rychleji. Párkrát vyhrála, to ano, ale jen tehdy, měl-li Hubáček nějaké vážné problémy, ať už technického rázu či havaroval nebo aspoň výrazně chyboval. 200 RS tak jezdila jen v sezónách 1974 a 1975. Pak na jeho místo nastoupil úspěšnější model 130 RS.

Škoda 200 RS tak nenaplnila očekávání, která její konstruktéři měli. Vznikly pouhé dva kusy, třetí vůz se stejnou karoserií byl verze 180 RS, měl tedy slabší motor. Dnes je skutečná vzácnost spatřit jeden z těchto třech strojů jinde než v muzeu, ale občas se to přeci jen podaří, jak naznačují některé fotografie níže. Ta poslední pochází ze závodu do vrchu historických vozidel na Slovensku, konkrétně na kopci Baba, který se jel o právě uplynulém víkendu.

zdroj: www.autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Škoda 200 RS: speciál s dvoulitrem měl porážet všechny 4 Drak MATTESS
1 let, 9 měsíců Škoda 200 RS: speciál s dvoulitrem měl porážet všechny

Foto galerie

Škoda 180/200RS

Toto je článek o modelu Škoda 180/200RS


Články