Články


ŠKODA Citigo CNG na rekordní jízdě Evropou

2013-07-31 Přečteno: 1 334x

Více než 2 700 kilometrů z italské Vicenzy do švédského Stockholmu s vozem Citigo CNG. Rekordní jízdou ukazuje ŠKODA cestu, jak při řízení dosahovat nižších emisí.

Přes 2 700 kilometrů napříč Evropou – úsporný vůz ŠKODA Citigo CNG sebevědomě podniká pokus o rekord. Mistr světa v úsporné jízděGerhard Plattner, vyrazil včera s oblíbeným modelem ŠKODA z italské Vicenzy na jednotýdenní jízdu ze severní Itálie až do Skandinávie. Jeho cílem je dojet do švédského hlavního města Stockholmu vozem Citigo na plynový pohon a s rozpočtem na tankování necelých 100 eur. Přitom se Plattner musí pokusit jet s hospodárným vozem ŠKODA Citigo CNG ekologicky a úsporně.

Rekordních jízd už bylo mnoho. Z Aljašky do Ohňové země nebo přes 13 alpských průsmyků během 24 hodin – Gerhard Plattner už podnikl téměř vše, co si řidič dovede představit. Nyní hledá výzvu v podobě dalšího rekordu v hospodárné jízdě. Musí zvládnout devět evropských zemí, nebo-li 2 700 kilometrů, během jednoho týdne – a to s částkou do 100 eur na palivo pro vůz ŠKODA poháněný zemním plynem. „Zvláštní kouzlo pro mě spočívá nejen v úsporné jízdě, při které se budu snažit dosáhnout téměř nemožného, ale samozřejmě také v trase samotné. Jsem dobře připraven na zvládnutí všech alternativ,“ říká Plattner v souvislosti s trasou, která jej čeká. 

Na své cestě z Itálie do Skandinávie se rekordní jezdec vedle Rakouska a Maďarska zastaví mimo jiné v kolébce svého vozu ŠKODA Citigo CNG. Ve slovenské Bratislavě se vyrábí nejúspornější minivůz značky ŠKODA, od konce roku 2011 bylo zákazníkům prodáno již
55 400 vozů ŠKODA Citigo. Jízda pouze na zemní plyn dále pokračuje přes české hlavní město Prahu do sídla společnosti ŠKODA v Mladé Boleslavi, odtud pak přes Polsko dále do Německa, do Berlína. „Příjezd k budově Sony Center bude jedním z vrcholů týdenní cesty,“ říká Plattner.

V pátek, 2. srpna, pak chce rekordní jízdu po projetí Dánska ukončit ve švédském hlavním městě Stockholmu a dokázat tím, že technologie motorů na zemní plyn ve voze ŠKODA Citigo je nejen efektivní, nýbrž i nákladově výhodná. V úterý odstartuje Plattner etapu z  rakouské Vídně přes Maďarsko a Slovensko do hlavního sídla společnosti ŠKODA v Mladé Boleslavi.

Plattner při svých extravagantních úsporných jízdách auty urazil v mnoha částech světa tisíce kilometrů s velmi nízkou spotřebou. Guinnessova kniha rekordů označuje Plattnera jako „nejvšestrannějšího řidiče světa“. Pro společnost ŠKODA jel Plattner už vícekrát a s produkty této úspěšné české značky vytvořil různé rekordy v hospodárné jízdě. Celá modelová paleta značky ŠKODA se vyznačuje malou spotřebou paliva a nízkými emisemi. Už v roce 2005 tak s vozem ŠKODA Fabia najel přibližně 18 000 kilometrů Evropou a procestoval přitom 31 států. Tehdy měl s sebou na tankování na této trase pouze 1 000 eur. A v květnu 2011 dojel na jediné natankování svého vozu ŠKODA Fabia GreenLine z Rakouska do Dánska – a zase zpět. Ujetí 2 006 kilometrů na jednu nádrž odpovídá průměrné spotřebě 2,21 litru na 100 kilometrů.

Nyní chce tento rakouský jezdec s vozem ŠKODA Citigo CNG vytvořit nový rekord v hospodárné jízdě tím, že pojede s co nejnižší spotřebou zemního plynu z Vicenzy do Stockholmu. Co někoho motivuje, aby podnikal tak neobvyklé pokusy? „Chci ukázat, že se lze autem pohybovat úsporně nejen za ideálních podmínek na uzavřené testovací trati. Při odpovídajícím stylu jízdy lze s vozem ŠKODA, dokonce i za zimních podmínek, jet se spotřebou, která je nižší než normovaná,“ říká Plattner.

 

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Foto galerie - Škoda Citigo

Škoda Citigo

Toto je článek o modelu Škoda Citigo

Sportovní paket - Škoda Citigo

Mladoboleslavská automobilka se na sociálních sítích pochlubila s novým paketem pro svůj nejmenší model. Paket slibně nazvaný "Sport" však přináší pouze barevné odlišení, sportovnost v něm nehledejte ani omylem.

Nový paket „Sport“ zatím nenajdete ani v oficiálním konfigurátoru, ceny tak ještě nejsou k dispozici. Oproti běžným verzím citiga se tato verze odlišuje kontrastním barevným provedením, b...

Škoda ukázala pětidvéřovou verzi Citigo

Škoda Auto v pondělí poprvé ukázala pětidvéřovou variantu svého nejmenšího modelu Citigo. Technicky i designérsky tato verze vychází z již dříve představené třídvéřové verze. Citigo technicky vychází z modelu Volkswagen Up!, koncern nabízí ještě stejn&e...

Škoda začala prodávat Citigo za 179 900 Kč

Škoda nyní začala nabízet model Citigo v základním výbavovém stupni Active. S motorem 1,0 MPI o výkonu 44 kW začíná cena na částce 179 900 korun. V případě výkonnější verze (55 kW) je částka o 10 000 korun vyšší.

Základní výbava obsahuje čtyři a...

Nová Škoda Citigo

Máme za sebou zhruba stovku kilometrů v novém modelu s logem Škody. Jaké dojmy zanechala sedmá modelová řada z hlediska jízdních vlastností? Článek poodkryje i použitou techniku, která je v mnohém stejná s koncernovými bratry VW Up! a Seatem Mii.

Pokud jste v pondělí dopoledne procházeli ruzyňským letištěm, mohli jste zahlédnout tucet nových malých škodovek. Vizuálně to v šedivém podzimním dni by...

Nový model Škoda Citigo

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto ukázala nový malý model Škoda Citigo, takzvaný vůz do města. Vstoupila tím svou sedmou modelovou řadou do segmentu nejmenších vozů. Citigo bude uvedena koncem roku 2011 na český trh, se zahájením prodeje v Evropě se počítá na začátek léta 2012.

Při zahájení prodeje bude vůz na trh uveden ve třídveřové variantě, v roce 2012 bude Citigo k dispozici i v pětidv...


Články