Články


Škoda Funstar: Felicia Fun je zpátky, vzešla z nové Fabie

2015-10-24 Přečteno: 1 072x

Stylový pick-up pohání 122 koní. Zároveň se pyšní výkonným audio systémem či sportovními sedadly a naživo se ukáže u Wörthersee.

Rok se s rokem sešel a my zde opět za pár týdnů budeme mít setkání GTI u rakouského Vrbského jezera, které se proměnilo v jakýsi tuningový festival koncernu Volkswagen. Toho se bude účastnit i tuzemská Škoda, jež naváže na loňskou studii Citijet. Pro letošek ovšem nedošlo k řezání střechy, tedy alespoň ne celé. Namísto kabrioletu tu totiž máme stylový pick-up, který má své základy v nové generaci hatchbacku Fabia.

Pod názvem Funstar se u Wörthersee ukáže duchovní nástupce Škody Felicia Fun, která se v závěru 90. let minulého století dočkala téměř kultovního statutu. Mladoboleslavská automobilka však od té doby s pick-upem nepřišla. A danou strategii hodlá zachovat i nyní, navzdory existenci konceptu či faktu, že daný segment se začíná přitahovat stále více výrobců, dokonce i těch prémiových s třícípou hvězdou ve znaku.

Otázku výroby či nevýroby ale nyní ponechme stranou a pojďme se soustředit na koncept jako takový. Ten byl postaven skupinou třiadvaceti 17- a 18letých studentů Škoda Akademie, kteří se svou prací začali loni v září. Původně se přitom sešlo hned 84 návrhů, mezi než patřila i off-roadová verze. Nakonec byl zvolen pick-up, jehož název pro změnu vymysleli děti z jedné mladoboleslavské základní školy.

Ve srovnání s dárcovským vozem je přitom hned na první pohled jasná proměna v zadní části, kdy druhou řadu sedadel nahradila korba vyrobená z ocelových plátů. Zesíleny byly bočnice a venkovní panely byly upraveny na míru novému designu. Taktéž byl rozšířen sloupek B, zatímco kapotu motoru zdobí výdechy horkého vzduchu. Ty jsou zde ovšem spíše pro parádu, přestože koncept je plně funkční.

O samotný pohon se stará 1,2litrový čtyřválec TSI, jehož 122 koní přenáší sedmistupňový automat DSG. Původně přitom byla v plánu přeplňovaná jedna-osma, ta však byla na motorový prostor Škody Fabia příliš velká. Stejně tak se do podběhů nevešla 19palcová litá kola, namísto nich tak pick-up používá osmnáctky Gemini, které standardně zdobí Škodu Octavia RS.

Původně bylo rovněž zvažováno černé lakování, nakonec však vyhrála kombinace šedé a bílé barvy, jimž společnost dělá tradiční škodovácká zelená. Ta se nastěhovala také do kabiny, kde najdeme dvě sportovní sedadla, volant se zploštělou spodní částí a audio systém o výkonu 1 400 W, jehož součástí je dvousetwattový subwoofer a který je plně kompatibilní se smartphony.

Vyjma výše zmíněného pak můžeme dodat ještě tolik, že vůz dostal přepracované tlumiče, které se zejména vzadu musí vypořádat s nižší hmotností. Nová jsou pak i koncová světla poskládaná z 320 diod do tradičního „C“, LEDky ovšem najdeme také vpředu. Tím nám ovšem informace o unikátním konceptu končí.

Jak jsme přitom uvedli již na počátku, Škoda s jeho sériovou výrobou nepočítá, alespoň prozatím. Samotní studenti ovšem doufají, že pick-up bude u Wörthersee přijat se stejným nadšením jako loňský Citijet. Díky tomu by totiž značka dala zelenou projektu i pro příští rok.

zdroj: autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Fabia III SK260

Toto je článek o modelu Škoda Fabia III SK260

Chystaná Fabia Scout na zdařilé fotomontáži

Škoda Auto to zatím oficiálně nepotvrdila, další variace nové fabie na letošní rok se ale již chystá. Přímo v automobilce jsme již viděli model Monte Carlo, outdoorové provedení verze kombi si můžete prohlédnout na fotomontáži od maďarského grafika X-Tomi Design.

Škoda nabízí pro karosářské verze kombi „dobrodružné provedení” u octavie a superbu (pod označením Outdoor). Zaslechli jsme, že pro tře...


Články