Články


Škoda Octavia Scout: horal v akci 2

2007-05-18 Přečteno: 3 777x

Přímovstřikový benzin pod kapotou

Na výběr jsou pouze dvě motorizace – dobře známý 2.0 TDi a přímovstřikový zážehový čtyřválec 2.0 FSi. Volba logicky padla na něj. Za rok se zákaznící dočkají ještě 1.8 TFSi, který zvětší potenciál Octavie Scout.

Celohliníkový čtyřválcový zážehový motor o objemu 1 984 ccm s výkonem 110 kW (150 koní) při 6 000 ot./min. Motor disponuje točivým momentem 200 Nm již při 3 500 ot/min. Po nastartování je čtyřválec relativně tichý, ovšem v provozu nad 3 500 ot./min. o sobě dává vědět. 150 koní je pěkná papírová hodnota, ale temperamentu Octavie řádně pustil žilou pohon všech kol a vysoko položené maximum výkonu. Motor je příjemně pružný v oblasti 2 000 - 3 500 ot./min, pak se chvíli nic neděje a závěrečný opus nastává mezi 5 000 – 6 000 ot./min. Vypadá to, jako by měl motor dvě provozní špičky a mezi nimi je trochu líný. Možná je to mou zhýčkaností z japonských benzinů, kde se vždy dočkám lineárního nárůstu výkonu. Každopádně na Scouta v benzinu se dá zvyknout a když se naučíte otáčky, ve kterých zabírá, pak se s nim příjemně dynamicky jede nejen po silnicích, ale i v terénu.

Za svou práci si motor vezme pořádnou dávku paliva. Pokud jedete opravdu šetrně, kombinovaná spotřeba v běžném provozu se bude pohybovat okolo 7,5 l/100 km, při dynamičtější jízdě počítejte s 10,5 l/100 km. Pro dynamičtější řidiče tak bude vhodnější počkat si rok na přeplňovaný motor. Konečně ani v těžkém terénu si Scout neodebere více než 13 l na 100 km.

Fascinace podvozkem

Konstrukcí odpovídá podvozek modelu Octavia Scout standardnímu provedení u ostatních verzí modelu Octavia Combi 4x4. Přední vzpěry McPherson a zadní víceprvková náprava ve spojení s pohonem všech kol zaručují výborné jízdní vlastnosti. Octavia Scout má ve srovnání s vozy Octavia s pohonem předních kol o 40 mm větší světlou výšku. Nájezdové úhly 16,3° vpředu a 16,9° vzadu zaručují vozu Octavia Scout výborné schopnosti při jízdě v terénu. Pohon zadních kol zajišťuje – podobně jako u vozu Octavia Combi 4x4 - druhá generace elektrohydraulicky ovládané vícelamelové spojky Haldex. Točivý moment motoru se tak přenáší na kola přední nápravy a přes dvoudílný kardanový hřídel k zadní nápravě. Zde je na pomocném rámu uložena spojka Haldex a rozvodovka se zadním diferenciálem.

První, co zarazí všechny, kteří někdy jeli s Octavií, je nezvykle pohodlné cestování. Scout se nehoupe, přes nerovnosti se plavně přenáší a velké výtluky se obejdou bez typických tupých ran, kterých se dočká řidič klasické Octavie.

Řízení je přesné a strmé, Octavia se dobře ovládá a volant přenáší informace díky proměnnému účinku posilovače řízení. Řazení je rovněž chloubou škodovky, dráhy jsou krátké a přesné, rychlosti padají bez problému, tomu asistuje zlehka jdoucí spojka.

Ve městě se Scout plavně přenese i přes retardéry u přechodů a nezáleží přitom na jejich velikosti. Špatně jste zaparkovali a jinak než přes obrubník to nejde? Žádný problém se Scoutem. Mimo město si Scout nechá líbit i tvrdé zacházení v zatáčkách a řidiče každopádně podrží v esíčkách. Na dálnici je dvoulitr rovněž suverénní až na pružné zrychlení, které mu skutečně chybí.

Závěr našeho testování patřil terénní dráze v Sestriéres. Tamější terénní okruh nás pořádně vycvičil, přesto se do něj Scout suverénně vrhal. Překvapující je stabilita a šplhavost Octavie, stejně jako komfortní odpružení. Jízdní vlastnosti jsou tak srovnatelné i s daleko těžšími konkurenty ze střední třídy – s Volvem XC70 nebo Subaru Outback jen s tím rozdílem, že oba konkurenti jsou dražší a mají výkonnější pohonné jednotky.

Cena především

Cena základní verze s benzínovým dvoulitrem je stanovena na 734 900,- Kč vč. DPH, motorizace 2.0 TDI stojí od 780 900,- Kč vč. DPH. Výchozí úroveň výbavy je shodná s Octavií Combi 4x4 Elegance, základní cena oproti této verzi je pouze o 15 000,- Kč vyšší.

Prodej v Itálii započal již v lednu, ostatní západoevropské země se dočkaly v únoru a čeští zákazníci si mohou pro Octavii Scout přijít do showroomů v březnu.

Pokud jste tedy ztotožněni s vyšší cenou terénní Octavie, neměla by vás nijak zklamat. Chcete-li více dynamiky, nezbývá než si počkat do příštího roku na 1.8 TFSi.


Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Octavia

Toto je článek o modelu Škoda Octavia

ŠKODA zahájila testy Octavie Green E Line

S deseti elektromobily Octavia Green E Line zahájila dnes ŠKODA v okolí Mladé Boleslavi praktické testy elektrického pohonu v každodenním provozu.

Octavia Green E Line je prvním čistě elektricky poháněným vozem české automobilky. Cílem zkušebního provozu je získán&iacu...

Octavia Combi ´70

Zdroj: Svět motorů č.7/1969

Škoda Octavia RS: diesel versus benzín

Nejrychlejší škodovka všech dob a její naftový rival – v čem jsou jejich silné a slabé stránky? Je dieselové RS stejná zábava s nižší spotřebou?

S oběma verzemi nejrychlejší škodovky už jsme měli tu čest. Benzínovou jsme měli na klasický test, zasloužila si i ...

Škodu Octavia čeká facelift

Škoda Octavia

S Octavií druhé generace se na našich silnicích potkáváme už 3 roky a byť je její styling velmi nadčasový, ani jí se nevyhne omlazovací kůra. Jak má ale domácí výrobce ve zvyku, nebude se jednat o nic radikálního a změny budou opravdu kosmetické.

To ostatně ...

Octavia made in China

Mezinárodní autosalon v Pekingu byl zahájen 18. listopadu 2006 . Škoda Auto zde na ploše 700 m2 představí spolu s modelem Octavia i další modely ze svého výrobního programu (Roomster, Octavia RS, Octavia Scout, Superb L&K). Součástí výstavního stánku Škoda Auto je i designo...

Ecomobil Škoda Octavia

Pick-up BI-fuel

Firma EKOBUS přestavěla škodu Octavii na pohon stačeným zenmím plynem. Takto upravená octavia jezdí za 0,37Kč na 1Km.

Návrh designu: EKOBUS a.s., Praha

Uvedený model vznikl na bázi sériově vyráběné Škody Octavia Combi, Ambiente 1,6. Motor byl přestavěn na pohon stlačeným zemním ...

Recenze Octavia RS

Zatím panuje maximální spokojenost. Přiznávám se, že z mnohých propíraných věcí jsem měl obavy.

první řadě jsem, už po všech negativních příspěvcích, co na různých internetových fórech zazněli měl dojem, že si vlastně kupuji jen větší Fábii, do který...

Milotec Octavia RS: mistr znovu v akci

Německá tunerská společnost Milotec je u nás velmi známá a populární a to nejen proto, že se zaměřuje na české vozy.

Díla této společnosti si vždy dokážou získat velkou pozornost a to jak pro své provedení, tak pro svou odvahu představit světu vlastní pojetí stylingových ú...

Škoda Octavia Scout: horal v akci 1

Škoda Octavia Scout: horal v akci (první test)

Zkusili jsme první lehký terénní model škodovky na sněhu Savojských Alp. Jak uspěla Škoda Octavia Scout?

Škoda Octavia Scout je prvním lehkým terénním modelem škodovky. Po Octavii 4x4 jsme se dočkali lehkého terénního kombi, ...

Škoda Octavia Combi Praktik

Octavia Combi Praktik

Zatím tajný projekt se provalil - Škoda připravila užitkovou verzi modelu Octavia Combi v obou verzích (OCTAVIA II i OCTAVIA TOUR - viz katalogy v manualech). Netěšte se na velký pickup, ale opět na zaslepená zadní okna, odstraněné sedačky ve druhé řadě a přepážku za předními sedadly, a to v&...

Jubileum Octavie

Škoda Auto slaví půlmilionté jubileum Octavie

Z montážní linky závodu Škoda Auto v Mladé Boleslavi sjel dne 20. dubna 2007 již 500.000. vůz modelové řady Octavia, v současnosti nejprodávanější modelové řady automobilky Škoda. Jubilejním vozem byla Octavia RS vybavená benzinovým m...


Články