Články


Škoda Rapid 130 R/H létala po Ringu až 260 km/h, teď je jako nová

14 komentářů 2015-11-21 Přečteno: 946x

Rapid 130 R/H vznikl jen jeden jako tovární stavba pro západoněmecké závody. Jezdil i vytrvalostní podniky na Ringu a byl konkurenceschopný.

Škoda Rapid, tedy ne ta nová, ale ta z 80. let minulého století, má ještě dnes mnoho fanoušků. Ono se není zas tak co divit, na silnicích socialistického Československa byly tyto stroje aspoň jakýmsi oživením jinak nudného zástupu Žigulíků a čtyřdveřových Škodovek. Pod slupkou ale bylo už Garde v roce 1981 o dost lepší než sériové „stodvacítky” a Rapid vše posouval ještě dále.

63koní, které nabízela třináctistovka verze Rapid 136 ve standardním provedení, nicméně nebyl absolutní vrchol, který šel z tohoto motoru vyždímat. V okruhových závodech totiž existovala skupina H, pro kterou německý závodní tým Obermann ve spolupráci se Škodovkou, tehdy pojmenovanou AZNP, vyvinul unikátní stroj. Dostal název Škoda Rapid 130 R/H a vycházel z existující soutěžní varianty 130 LR.

Oproti LR na něm ale byla spousta novinek. Předně měl karoserii Rapidu, nikoliv čtyřdveřové škodovky, a byl podstatně rozšířen. Pro lepší aerodynamické vlastnosti se také na víko motoru nastěhovalo velké křídlo, ne nepodobné kachnímu ocasu Porsche, a v něm byl chladič motorového oleje. Také vidíme integrované nárazníky a ten přední má slušně velký spoiler. A v přední kapotě je vývod horkého vzduchu od chladiče, který jednak zlepšuje funkci chlazení a jednak také prý dodává přítlaku na přední nápravě.

Chladič motorového oleje byl skutečně potřeba, protože se z třináctistovky vozu 130 LR podařilo vymáčknout až neuvěřitelných 138 koní při 8 tisících otáčkách. Točivý moment činil 138,4 Nm při 5 500 ot/min. Takových výkonů bylo dosaženo slušně velkým kompresním poměrem, konkrétně 11,9:1. Směs připravovaly nejprve dva dvojité karburátory Weber 45 DCOE, později údajně vstřikování paliva od stejné firmy. Aby motor obstál v náročných závodech, měl pětkrát uloženou klikovou hřídel - to byla jeho hlavní konstrukční novinka oproti motorům v soutěžních 130 LR.

V kabině je jen to, co je při závodě skutečně potřeba, takže volant, sedačka, pedály a pár přepínačů. Také tu je pochopitelně ochranná klec, ale jinak tu nenajdete ani jeden zbytečný gram. Výsledná hmotnost je 675 kilogramů a díky tomu se Rapid 130 R/H údajně dostal na stovku pod sedm vteřin a maximálka činila 260 km/h. Takovému číslu se ani nechce věřit, zejména pohání-li vůz pouhých 140 koní, dobové zdroje ale tak hovoří.

Ovšem, i podvozek byl od série velmi daleko. Přední náprava byla upravena pro snížení těžiště, ta zadní pochází z verze 130 LR. Tlumiče Sachs umožňují na zadní nápravě nastavit světlou výšku, vpředu je zase seřiditelný stabilizátor. Na všech kolech jsou kotoučové brzdy AP s lehkými hliníkovými třmeny a kotouče vpředu mají vnitřní chlazení. A dvoudílná kola BBS obouvají slicky Goodyear.

Třebaže by člověk od Rapidu nic takového nečekal, tenhle závodní stroj byl na okruzích skutečně konkurenceschopný. Účastnil se různých závodů ve skupině H a mezi nimi i čtyřiadvacetihodinovky na Nürburgringu, konkrétně v roce 1987. Dlouho jezdil na prvním místě své kategorie, údajně však pár minut před koncem praskl závěs zadního kola a odsunul Rapid 130 R/H na druhé místo ve své třídě, 27. celkově.

Pak zůstal v garážích závodního týmu jezdícího pod logem dealera nových vozů Obermann, ale navenek se po něm slehla zem. Až před pár lety byl objeven, stále u pana Obermanna „ve stodole” a převezen do České republiky, kde prošel kompletní renovací, kterou dokumentuje přiložené galerie. U Obermanna později jezdil v nepříliš atraktivní černé barvě, s renovací se mu však dostalo zpátky originálního nástřiku i polepů. Jste-li fandy tohoto vpravdě unikátního stroje, můžete se s ním seznámit i v jeho renovované podobě.

Zdroj: www.autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Škoda Rapid 130 R/H létala po Ringu až 260 km/h, teď je jako nová 14 MATTESS mjr.Maisner
1 let, 8 měsíců Škoda Rapid 130 R/H létala po Ringu až 260 km/h, teď je jako nová

Foto galerie

Škoda 130R/H

Toto je článek o modelu Škoda 130R/H


Články