Články


Škoda Tudor

2007-05-17 Přečteno: 3 892x

Škoda Tudor - novinka

V klasickém čtyřmístném kupé je neobyčejně zdařile spojena nadčasová elegance se sportovní dravostí podpořenou mimořádnými výkony. I když ŠkodaTudor vychází ze současného největšího modelu Superb, spíše než o ostrý sportovní vůz jde o krásné, elegantní klasické kupé se sportovním duchem.

Tudor je však bohužel pouze designérskou studií, kterou mladoboleslavská značka nebude vyrábět. Má totiž sloužit pouze jako stylistické cvičeni designérů, a ukázat tvůrčí potenciál značky, což se bezpochyby zdařilo.

Příď vozu se podobá již zmiňovanému superbu, profil a zadní partie jsou však zcela nové. Tudor má stejně jako modely Octavia a Suberb charakteristicky vykrojené zadní boční okno, v tomto případě je však provedeno ostřeji, při pohledu z boku také zaujmou výrazně vystupující blatníky.

Velmi povedená je také zadní část vozu, která nese svítilny, které jsou tvarovou variací těch u současných škodovek, ale v případě Tudoru mají jiné vnitřní uspořádání. Červené krycí sklo tvoří souvislý pás a obepíná bílé, které je společné pro couvací i směrová světla.

Interiér se svým střízlivým pojetím příliš neliší od modelu Superb a Octavia, v tomto kupé však najdeme sportovní tříramenný volant.

Snížený podvozek, jinak zcela shodný se Superbem, je spolu se sportovně upravenou charakteristikou odpružení zárukou vynikajících jízdních vlastností při zachování vysokého cestovního komfortu. Sportovnímu charakteru vozu odpovídá i pohonná jednotka; silný motor V6 2.8 30V/142 kW pohání přes přímo řazenou pětistupňovou převodovku kola přední nápravy. Samozřejmostí jsou rovněž všechny dnes používané elektronické stabilizující systémy, včetně ESP.

Přestože je ŠkodaTudor plně funkčním automobilem využívajícím nejmodernější technologie (a tedy reálně vyrobitelný), o nabídce tohoto modelu automobilka v současné době neuvažuje. Bohužel koncernová strategie zřejmě nedá podobnému automobilu šanci, protože kupé prostě rodinnému image nějak nesedí...

Ovšem vzhledem k tomu, že je Tudor spiše noblesní, než sportovní, třeba se jednou podobného vozu s okřídleným šípem ve znaku dočkáme. Zatím se lze pouze domnívat, který z designerských prvků této studie v nejbližší době objeví u sériových modelů Škoda.


Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie

Škoda Tudor

Toto je článek o modelu Škoda Tudor


Články