Články


Škoda VisionD: Nová Felicia?

2011-03-02 Přečteno: 5 898x

Nová síla značky Škoda

Škoda auto na autosalonu v Ženevě představila nový firemní design včetně nového znaku a hesla „Nová síla značky Škoda“. Nejedná se však o žádné šokující změny, nový znak je akorát oprášenou modernější verzí starého. Co mě však zaujalo víc je koncept, který Škoda těsně před začátkem autosalonu zveřejnila.

Felicia nebo Octavia?

Škoda říká, že jde pouze o designovou studii, ale již delší dobu se mluví o návratu jména Felicia. Ta by měla stát mezi modely Fabia a Octavia. Nebylo by velkým překvapením kdyby byl budoucí model velmi podobný dnešnímu konceptu. Takový model by se mohl stát prvním zcela globálním automobilem značky. Jednalo by se pravděpodobně o vůz prostorově se blížící Octavii ,ale cenou a výbavou blízký spíše fabii.

Další možnost ,které nahrává tvar střechy je, že si Škoda hraje s myšlenkou na příští generaci Octavie ve formě hatchbacku, což by však posílalo Octavii do teritoria vw Golf.

Sebevědomý design ...

Ať už to dopadne jakkoliv,  koncept má prezentovat novou designovou cestu, po které se značka v následujících letech chce vydat. Předem musím říct ,že si nejsem úplně jistý jestli design je více z hlav škodováckých designérů nebo z ústředí vw.

Koncept pojmenovaný jednoduše VisionD působí díky krátkým převisům karoserie a výrazné masce chladiče sebevědomě, to mu nelze upřít. V interiéru bylo použito křišťálové sklo, což je v souvislosti s českou tradicí určitě zajímavý nápad. Vůbec celý interiér působí sympatickým dojmem.

... Ale poněkud bez nápadu

Zevnějšek vyznává čisté linie bez zbytečných příkras, což bývá většinou známka dobrého designu, měl by však také působit nejen sebevědomě ale i osobitě, což se o VisionD bohužel říct nedá. Mám trochu obavy aby se škoda nepokoušela unifikovat se současnou generací Volkswagenů. Design vw není možná špatný, ale proč ho opakovat? Nezaslouží si Škoda svojí vlastní osobitou tvář ?

Diskuze o článku Nové téma


Foto galerie


Články