Články


Vzácnou Škodu 135 GLi Čech renovuje, je fantasticky pečlivý

10 komentářů 2016-04-23 Přečteno: 595x

Jakákoli záchrana staršího vozu místo jeho zničení si zaslouží obdiv. Ten, kdo se do renovace pustí svýma rukama s takovou péčí, si ho ale zaslouží dvojnásob.

Ctíme každého, kdo k autům nepřistupuje jako k věci, kterou použijete a zahodíte, ale k něčemu, co má svou duši a zaslouží si alespoň trochu více úcty. Je to možná nemoc automobilových nadšenců, ale srdce nám krvácí, když vidíme třeba auta vykoupená v rámci šrotovného, kterak bez naděje na záchranu roky čekají na smrt, i když by ještě mohla být opravena a použita. A nebo by alespoň mohla pomoci jinému vozu stejného typu žít déle.

Naštěstí ne všichni berou auta jako známost na jednu noc. Pro některé jsou dokonalé renovace prací, jiní zachraňují stará auta pro vlastní muzeum, další 6 let renovují bourané Ferrari, aby měli stroj, který si jinak nemohli dovolit. A další neváhají složitě hledat majitele auta ponechaného v lese, aby jej zrenovovali v krásný stroj. Toto všechno jsou příběhy lidí, kteří mají náš respekt, žádný z nich ale nebyl Čech nebo Slovák. Dnes vám povíme o muži jménem Richard Švancara - Čechovi, který se pro vlastní potěchu rozhodl zrenovovat jednu vzácnou Škodu z konce komunistické éry. A jeho úsilí bez nadsázky bere dech.

Richardovu práci sledujeme roky a čekáme na to, až dílo dokončí. Zatím se to dokonale nepodařilo, v rámci všeho, co bylo nutné udělat, už ale nezbývá tolik a máme pocit, že si za svou práci zaslouží ocenění nás všech už nyní. Však posuďte sami.

Richard už skoro před třemi léty koupil jednu značně zanedbanou Škodu typu 742, pro většinu lidí „stodvacítku”, auto mající daleko k výjimečnému. Byla dost v mizerném stavu a zdánlivě ji nemohlo potkat nic jiného než likvidace na vrakovišti, jenže tento vůz má k široce rozšířenému typu 120 hodně daleko. Znalí v ní už z dobových fotek objeví něco zcela mimořádného - něco, jako dříve probíraný Rapid 135 RiC. Je to sedan 135 GLi známý také jako 135 Bendix - na tu dobu špičkově vybavený a především technicky specifický model.

Kvůli vývozu zejména do Severní Ameriky byl už tak neobvyklý typ 135 vybaven vstřikováním paliva značky Bendix a řízeným třícestným katalyzátorem S2 s lambda-sondou. Zůstala pochopitelně (u typu 135 standardní) schopnost motoru spalovat bezolovnatý benzin a vůz byl rázem schopen plnit i relativně tvrdé americké exhalační předpisy EPA 75 resp. US 83. Kvůli použití katalyzátoru o něco klesl výkon a točivý moment (41 kW resp. 92 Nm při 5 000 resp. 3 500 ot./min) a trochu se zhoršila i dynamika, jak vám prozradí dobové katalogy v němčině a angličtině. Akceleraci na stovku se z nich nedozvíte, ale maximální rychlost 140 km/h ano.

135 GLi Bendix bylo vyrobeno pouhých 400 kusů, z nichž nemalou část jistě už sešverkal zub času. Richard nechtěl, aby tohle auto bylo další v řadě a rozhodl se jej zachránit. A to co s ním po tři roky dělal, vážně zasluhuje uznání.

Však se podívejte sami na přiloženou galerii. Zejména korozí značně napadené auto bylo nutné kompletně rozebrat a použít i části karoserie z jiné Škody typu 742, kompletní záchrana původní „kastle” už nebyla možná. Způsob, jakým byly jednotlivé části rozebírány a jak je Richard renovoval a renovuje, je ukázkou fantastického smyslu pro detail. Tady nedošlo „jen” k vyspravení karoserie, vyčištění některých součástí a jejich zpětné montáži, auto bylo rozebráno v podstatě do posledního šroubku a co bylo možné zrenovovat, to bylo zrenovováno. Co nikoli, bylo povětšinou úspěšně sehnáno jinde nebo zcela vyrobeno.

Vůz, který pod Richardovýma rukama vzniká, je v podstatě lepší než nový. Karoserie je dávno hotová, do puntíku je poskládaný hezký béžový interiér verze GL známý spíše z kupé Rapid, připraveno je to málo elektroniky i značná část techniky. A podívejte se na některé detaily - plakety Škoda 135 GLi a Bendix system jen jedněmi z mnoha, na autě nenajdete zpátky namontovanou věc, která by nebyla v perfektním stavu.

Jak sami vidíte, auto je skoro hotové, ale ne úplně hotové. Ukazujeme vám jej proto, že už to doteď provedené představuje obrovské kvantum mravenčí práce a jsme přesvědčeni, že s naší a snad i vaší podporou půjde Richardovi zbytek práce snáze od ruky. Výsledku se zkrátka nemůžeme dočkat, pro toto auto bude snad i označení „muzejní kousek” urážka. Podívejte se na to sami, na auto se jednoduše nevrátí věc, která by nebyla v perfektním stavu...

zdroj: autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Vzácnou Škodu 135 GLi Čech renovuje, je fantasticky pečlivý 10 hoverlamilan mjr.Maisner
1 let, 2 měsíců Vzácnou Škodu 135 GLi Čech renovuje, je fantasticky pečlivý

Foto galerie


Články