Články


Zázraky se občas opravdu dějí. Objevení 30 let staré Škody 105 ve stavu nového automobilu

1 komentářů 2015-09-15 Přečteno: 881x

Čas od času píšeme o nálezech opuštěných, zapomenutých a po mnoha dekádách znovu zázračně objevených aut často vysoké hodnoty. Američané jim říkají „barn find”, tedy „nález ve stodole”, což nejlépe vykresluje, jakým způsobem a kde bývají tyto vozy obvykle objeveny. O spoustě takový nálezů ale buď máme své pochybnosti a nebo z nich okolnosti konkrétního případu nedělají nic až tak zázračného.

Snad nejslavnějším případem posledních let bylo objevení části rozsáhlé sbírky aut Francoise Baillona, která skýtala i několik velecenných skvostů. Však jsme si všechny mohli detailně prohlédnout. To vypadalo opravdu jako zázrak, zdráháme se ale uvěřit tomu, že by opravdu nikdo dekády nevěděl, kam se podělo tolik vzácných aut a tušili jsme za tím spíše vědomé skrývání aktiv zkrachovalého podnikatele před věřiteli. A bylo-li tomu tak, opravdu se to vyplatilo.

Také jsme tu měli poklad ve sklepení hradu, podzemí plné cenných Alf Romeo z hloubi minulého století nebo stodolu plnou starých hasičských aut. O těchto vozech ale vždy někdo věděl, jen je z nějakého důvodu nechával na svém místě. To prostě zázraky nebyly či v případě Baillonových strojů alespoň být nemusely, dnes pro vás ale máme případ, který zázračný skutečně je. Už proto, že se takto našlo auto, které ve své době mělo cenu pár desítek tisíc a dnes na tom nebude zase o tolik lépe.

Možná si ještě vzpomenete na prakticky novou Škodu 105 L, která se nedávno objevila na prodej v Německu. Tento článek si u nás přečetl jeden z našich slovenských čtenářů a ozval se nám s tím, že našel ještě zachovalejší vůz stejného typu. Zdráhali jsme se uvěřit, ona 105 L se jevila být prakticky dokonalou, a tak jsme si nechali zaslat pár fotografií. A ty nám opravdu vyrazily dech.

Tohle není zánovní nebo skoro nové auto, to je vůz ve stavu, ve kterém v roce 1985 vyjel z AZNP, tehdejší Škody Auto. Jde o model 105 S, což bohužel není něco jako Porsche 911 Carrera S, ale naprosto základní specifikace ve své době nejlevnějšího modelu české automobilky. Oholená na kost je v něm veškerá myslitelná výbava, a tak v něm nejsou ani madla dveří, hlavové opěrky, navinovací bezpečnostní pásy nebo tehdy jinak už běžná přístrojová deska s několika samostatnými „budíky”.

To je ale v tomto případě druhotné, klíčový je stav, který je jedním slovem fantastický. Podívejte se sami na přiložené fotky, tato „stopětka” poznala svět tak málo, že má na čelním skle ještě původní nálepku se schématem kulisy řazení. Kdo zažil osmdesátá léta, ví, že tohle na škodovkách vydrželo v takto bílé barvě zvenčí a žluté zevnitř rok, maximálně dva, stál-li vůz na ulici. Postupem času nálepku zničil sluneční svit, tady se jí ani nedotkl. A to není vše - koukněte se také do zavazadlového prostoru s povinnou výbavou, kabeláž nebo detaily světel. Tady se zastavil čas, na 30 let.

A jak se vůbec stalo, že vůz do dnešních dnů přežil v takovém stavu? Adrian, který nás o všem zpravil, vytáhl příběh, který vypadá jak od věčně se přetvařujících bazaristů, v tomto případě ale snad ani nemůže nebýt pravdivý. Původní majitel vozu zakoupil tuto Škodu 105 S v březnu roku 1985 v Banskej Bystrici a po chvíli ji zamkl v garáži. Co ho k tomu vedlo, nevíme, možná si ji šetřil na pozdější léta, kterých se nedožil. Na každý pád se stalo, že už se svým vozem nikdy nevyjel a nikdo z jeho okolí o něj léta nejevil zájem. A tak přesně v té samé garáži vydržel 30 let až do letoška, kdy jej tam právě Adrian objevil.

„Stopětka” pochopitelně byla pod vrstvou prachu, a tak na první pohled nebylo zřejmé, o jaký klenot se jedná. Po úklidu garáže a vytlačení vozu na světlo světa se ale rychle ukázalo, že auto vypadá, jako by o den dříve sjelo z výrobní linky - na tachometru mělo pouhých 792 kilometrů. Škoda 105 tak putovala do Adrianovy garáže, kde ji vyměnil olej a všechny další náplně, vyčistil svíčky, karburátor i palivový systém a odvzdušnili brzdy i spojku. Akumulátor to chtělo nový, poté ale vůz hned na druhý pokus naskočil. Po 30 letech. A prý jezdí jako nový, čemuž lze docela dobře věřit...

Adrian dodává, že takový kus už se najde leda v muzeu a z již zmiňovaných fotek můžete posoudit, že to není přehnané přesvědčení, i když dnes má tato 105 S najeto „už” 817 km. Gratulujeme k úžasnému nálezu a děkujeme Adrianovi, že se o něj s námi podělil - něco takového se dnes už opravdu nevidí. 

Zázračně objevená Škoda 105 S z roku 1985 je v podobně zázračném stavu - je prakticky nová, po 30 letech existence mimo muzeum

zdroj: autoforum.cz

Diskuze o článku Nové téma

Témata # Autor Poslední příspěvek
Zázraky se občas opravdu dějí. Objevení 30 let staré Škody 105 ve stavu nového automobilu 1 Dexter

Foto galerie

Škoda 105

Toto je článek o modelu Škoda 105 S

Škoda 742

Toto je článek o motoru Škoda 742


Články