Fórum - Téma


Cyklisté na našich silnicích.


Fórum Dopravní přestupky Cyklisté na našich silnicích.
2015-06-29 07:01:42

Po víkendové návštěvě leteckých dnů v Roudnici nad Labem jsem se rozhodl se zeptat vás ostatních členů jaké máte zkušenosti s cyklisty na silnicích. Před několika lety jsem jel Kokořínským dolem a skupina ,,odrezovaných" kólistů blokovala pomalou jízdou celou vozovku. Po chvilce jsem krátce zatroubil aby si mě všimli a uvolnili mi průjezd. Seskákaly z kol a málem jsem dostal přes hubu. Vloni na vinobraní ve Velkých Žernosekách proměnili organizátoři celou obec v pěší zónu. To ovšem neplatilo pro cyklisty. Mezi korzujícími jezdili dost nebezpečně a to to nebyli žádní opilí puberťáci. Po nárazu jednoho z nich do kočárku s dítětem mamince dokonce vynadal že překáží. Podotýkám že nedaleko je cyklostezka kde by jim nikdo nevadil, vede až do Německa a stála 150 000 000kč. Než dorazili strážníci ošlapkovaný hrdina ujel. Včera po ukončení leteckého dne jela kolona vozidel po silnici druhé třídy rychlostí cca 50 - 60km/h. Dojel jsem skupinu šesti cyklistů když v tom jeden vyjel ke středu vozovky, tak tak jsem se mu vyhnul (provoz i v protisměru) ovšem za mnou jedoucí Ford escort musel prudce zastavit a v zrcátku jsem viděl jak sesedají z kol a určitě ho nechválili. Je zajímavé že dojedete starou paní a ta jede při pravém okraji vozovky, normální cyklista pohybující se běžně na kole je také v pohodě ale jakmile dojedete barevné imitace účastníků závodu míru musíte dávat pozor, neboť si myslí že jim silnice pro motorová vozidla patří a ostatní musí brzdit a uhýbat. Když jede jen jeden, je vše v pohodě, větší skupina bývá i agresivní. Počet cyklostezek roste, přibývá ve městech i pruhů pro kolaře, řidič v podstatě musí toto respektovat bez řečí jinak postih. Ti barevní cyklističtí sprinteři na ostatní úplně se. Je zvláštní že jsou to také řidiči. Asi ale s výměnou stroje mění i mozek.

2015-06-29 07:37:06

Jezdíme s bandou pravidelně v červnu na pár dní na kola. Jedeme (když je volno) v chumlu, kecáme atd. Jakmile slyšíme auto, řadíme se za sebe, aby nás bez problémů objelo. Vyhýbáme se hlavním tahům, nejraději volíme polní cesty.

Jako řidič potkávám skupinky cyklistů, co by zasloužily pár facek. Často to jsou hoši v tréninku jezdící závodně. Zaberou polovinu vozovky a neberou ohled na ostatní vozidla. Včera cestou domů jsem potkal 2 skupinky cyklistů. Jedou vedle sebe (v obou případech jeli dva), kecají, auta je nezajímají. V dostatečné vzdálenosti od nich jsem zatroubil, aby uhnuli. Ale machři jeli vesele dál vedle sebe v polovině vozovky Asi si neuvědomují, jak jsou na kole zranitelní. A ani se nedivím, že pak dostávají pojmenování cyklozmrdi

2015-06-29 08:10:00

mattess: Tak jak jezdíš ty s partou, tak by to asi mělo být a nebyl by žádný problém. Cyklozmrdi, to si musím zapamatovat, to neznám. Za Mělníkem je nedaleko městečko Mšeno na druhé straně Kokořínského údolí. Jezdil jsem tam pár let ke známým do vesničky Libovice pod Vrátenskou horu. Přes týden klidné malebné místo. Každý víkend se Mšeno naplní auty se střešními a jinými nosiči kol a okolí ovládnou kólisti. Do pozdního večera je lépe raději nevycházet (myslím nadneseně) jejich prudké sjezdy z vrátenské hory jsou nebezpečné a jít ze psem znamená ho mít u nohy aby ho nepřejely. Vadí mi také že řidiči (což jsou ve většině i oni) platí všude jak mourovatí a nikdo pro ně moc nedělá. Cyklisté jsou samá stezka a platí vlastně jen při koupi kola a pak občerstvení na cestách. Jsem rybář a například kolem Labe hodně míst ubylo z důvodu cyklostezek. Ne jen že po nich auto nesmí jet ale nesmí je ani přejet. Pokud dnes necháte někde v noci opuštěné auto u silnice, můžete ho rovnou nechat odemčené, ušetříte za vylámané zámky nebo rozbitá okna. Rybáři tedy raději vyklidí pole a slušné revíry jsou nevyužité. Policie a strážníci chování řidičů kolem kolostezek hodně hlídají a pokutami nešetří. U jezera Žernoseky dostal například sotva chodící 76-letý děda pokutu 1500kč za to že si svého skůtra dovezl po stezce až na místo kde lovil. Komu ublížil je mi záhadou. Myslím že jsou kolaři dost zvýhodňovaní oprati jiným, je to móda. Na autě musíte mít vše v pořádku, jinak platíte. Cyklista nemusí nic, nikdo je nekontroluje, nemusí svítit, výbava o které vlastně nikdo přesně neví jaká má být, max někdy večer kontrola alkoholu a i to jen někdy. To že ignorují ostatní účastníky silničního provozu je u nich normální, jsou agresivní, na vozovkách ostatní ne jen omezují ale i ohrožují. Samozřejmě nechci paušalizovat a vím že jsou i normální šlapkaři mezi ty ale určitě nepatří nafoukaní pestrobarevně odění pseudosportovci.

2015-07-01 11:53:52

drak: Dobré téma. Taky jsem aktivním vyklistou. Ročně najezdím tak tři, čtyři tisíce kilometrů. Mám Favorita , jezdí parádně. Jezdím sám. Autům se raději vyhýbám, ale špatnou zkušenost mám spíš já cyklista s řidiči autobusů a náklad'áků. S osobáky to vcelku jde.

Opačně: jako řidič auta, když předjíždím cyklistu, jedu raději v protisměru okolo něho. Když vidím skupinu cyklistů, zpomaluju. Oni se mnohdy baví, auta ani neregistrují. Řešení vidím ve vzájemně toleranci.

2015-07-01 19:03:40

hoverlamilan: Tolerance, to je ono. Bohužel se ze strany cyklistů s tímto moc nesetkávám. Samozřejmě vím že je to všechno v lidech a každý není stejný. Toto téma nebylo myšleno jen jako ,,pranýř" ale patří sem i kladné zkušenosti.


Odpovědět