Fórum - Téma


Motoristé pozor!


Fórum Pokec všeobecný Motoristé pozor!
2009-02-08 21:27:14

Motoristé pozor! Slovensko zavádí nová pravidla

Pokud pojedete po 1. únoru na Slovensko dejte si pozor na nový zákon o silničním provozu. Za některé přestupky by jste mohli sáhnout do peněženky až pro 1300 euro.

Mezi hlavní změny v pravidlech silničního provozu patří na Slovensku zavedení celoročního svícení a rychlostního limitu 50 km/h v obci, resp. 90 km/h na dálnici v obci. Na dálnici budou mít zakázané předjíždění kamiony a všechny nákladní vozidla a jízdní soupravy s nejvyšší přípustnou hmotností přesahující 7,5 tuny. Slovensko rovněž zavádí povinné zimní pneumatiky. Vozidla kategorií M1 a N1 budou muset mít zimní pneumatiky na všech nápravách, jestliže bude na vozovce souvislá sněhová vrstva, led nebo námraza. U vozidel kategorií M2, M3, N2 a N3 jsou zimní pneumatiky povinné alespoň na jedné z hnacích náprav v období od 15. listopadu do 31. března, jakož i v případech, nachází-li se na vozovce souvislá sněhová vrstva, led nebo námraza. Zpřísňují se i postihy za dopravní přestupky. U těch nejzávažnějších, jak je např. jízda pod vlivem alkoholu nebo vyšetření na alkohol, hrozí pokuta od 300 do 1300 eur a zákaz řízení od 1 roku do 5 let.

Maximální rychlost v obci 50 kilometrů za hodinu. Celoroční svícení. Zákaz telefonování za volantem. Kamióny nesmějí předjíždět na dálnicích a rychlostních komunikacích. Povoleno 0,2 promile alkoholu. Pokuta za jízdu pod vlivem alkoholu 200–1000 eur. Odmítnutí testu na alkohol může přijít až na 1300 eur. Zákaz řízení až na pět let. Cyklisté mimo obec musí mít přilbu, mladí do 15 let i v obci.


Odpovědět