Fórum - Téma


Selhávání brzd


Fórum Fabia I Selhávání brzd

Manuály  |  Inzerce  |  Model Škoda Fabia I 6Y  |  Naše vozidla

Diskuze o vozidlu

2001 Fabia I 6Y Combi 1.9

1 fotek  |  21 diskuzí

Palivo diesel. 5-rychlostní Manuální převodovka. Motor 1 900 ccm (116 cui), Řadový, 1.9SDI/47 kW.


1  2

2014-04-16 20:56:22

Ahoj. Cca před 2 měsíci jsem koupil fabii a nechal na ní provést výměnu rozvodů, oleje atp. Brzdy reagovaly na brnknutí, takže jsem si jich nevšímal. Během těch 2 měsíců se mi ale už 2x stalo, že jsem brzdil (jako předtím 1000x) ale auto nereagovalo, prostě jelo dál jak sáňky (ale dalo se ovládat).. Poprvé se mi to stalo ve vyšší rychlosti, tak jsem to přisuzoval tomu, že nejsem zvyklý na ABS. Podruhé se mi to ale stalo při dojíždění do křižovatky cca 35km/h na suché silnici. Měl jsem docela kliku, že jsem jel tak pomalu a díky tomu to tak nějak zvládl. Ale i přítelkyně na sedadle spolujezdce zaznamenala, že je něco špatně když jsme najednou stáli vedle auta který byloještě před chvílí před námi. Celkově se auto chovalo jako kdyby nefungoval posilovač brzd (brzdí to, ale do pedálu jsem se musel opravdu opřít, asi jako když jsem řídil porouchaného favorita se zhasnutým motorem). Za další zatáčkou byly zas brzdy ostré jako předtím. Vzal jsem to na namoklou rovinku, rozjel jsem se na 80 a brzdil jsem z ostra a v tu chvíli jsem stál.. takže fakt nevím. Hádal bych něco s posilovačem. Docela se s tím teď bojím jezdit, čekám kdy to zase udělá. Nenapadá někoho kde hledat závadu a jak? Bojím se, že když to vezmu do servisu tak nic nenajdou a jen mě to bude stát peníze. Má někdo podobnou zkušenost?

2014-04-16 21:13:58

Ahoj skus nechat odzdušnit brzdy třeba tam máš vzduch a ještě prohlídny hadičky trubičky jestli nejsou spuchřelí a nechytá to falešný vzduch a nech si skontrolovat v jakým je stavu brzdová kapalina a každé 2 roky se musí měnit celá brzdová kapalina.... Měl jsem něco podobnýho ale u mě to bylo že to nebylo odvzdušené...

2014-04-17 17:44:31

Urcite vymen brzdovou kapalinu , to by melo pomoc

Cenek

2016-01-26 15:34:09

Ahoj, včera se rozjedu od domu,přijíždím na křižovatku,chci přibrzdit a auto nebrzdí a jede dál.Strhl jsem to doleva,neboť přede mnou bylo auto.Šlapal jsem na brzdu a pak to začlo brzdit.Docela mě to vystrašilo.Pokračoval jsem opatrně do práce.Po zastavení jsem kouknul na brzd.kapalinu a je ji tam dost,žádný úbytek.Na podrobnější zkoumání nebyl čas.Mám dojem,že auto brzdí tak napůl,asi pracuje pouze jeden okruh.Teď mám volno tak zkouknu jak brzdí jednotlivá kola,vzadu sundám bubny,kouknu jestli někde něco neteče,to samé v předu...dále trubičky a hadice.Myslím že je v háji hlavní brzdový válec,pracuje jen jeden okruh a tedy brzdi jedno přední a jedno zadní kolo.Dá se brzdový válec opravit?...viděl jsem jakési opravné sady.Nebo prostě dát nový?....pak napíšu,co jsem zjistil.

2016-01-26 15:39:47

fabia14aze: Zda nový nebo opravit bude záležet na stavu vnitřní plochy. Já tak přegumičkoval kdysi válec na 105ce, kde byl vnitřek dobrý a válec fungoval 6 let. Pak už musel být nový

2016-01-28 17:06:29

Ahoj,tak jsem zkouknul ty brzdy.Zvedl jsem vlevo vzadu auto a pomocník zášlap brzdu...kolem se dalo lehce otáčet.Dále jsem zvedl auto vpravo vpředu a zkusil otočit kolem při sešlápnuté brždě a kolo se ani nehnulo.Pravé zadní a levé přední se také ani nehnuly.Takže mé podezření na špatný hlavní brzdový valec se asi nepotvrdilo.Dále jsem sundal buben na tom zadním,které nebrzdilo a na brzdových čelistech byla vazelína nebo co.To samé uvnitř bubnu.Celé jsem to vyčistil technickým benzinem.Demontoval jsem i druhý buben.I tam byl nějakej maz.Nikde žádný únik.Posilovač se zdá být také ok...našlapu pedál,pak nastartuju a pedál se tak o 1 cm propadne dolů.Pak se to projel,brzdí to krásně.I ručka.Neumím si vysvětlit proč mi to tenkrát nebrzdilo vůbec,brzdy se chytly až když jsem párkrát prošláp za jízdy brzdu.Ten brzdový válec asi stejně dám nový (fabka má 150 tis.),zas tolik nestojí.

2016-02-02 09:48:30

Přesně to samé se mi stalo při návratu z dovolené předloni. Jedu si, jedu, chci odbočit, tak přibrzdím a ono nic. Ale druhé sešlápnutí pedálu bylo OK. Tak jsem takto dojel domů (stalo se mi to pak ještě asi 2x za 50km) a hned jsem jel ke kámošovi do dílny. Vyměnili jsme jak hlavní brzdový výlec, tak vzadu u jednoho ze zadních kol zátěžový regulátor brzdného účinku. Od té doby, tj. asi 1,5roku, je vše OK. Ale bylo to tehdy velmi nepříjemné a vůbec jsem netušil, že něco takového může nastat. Kdyby to odešlo někde před přechodem, tak jsem byl v hlavních zprávách na TV Nova.

2016-02-06 18:40:58

Ahoj,byl jsem u mechanika kvůli výměně uložení předních tlumičů....zjistil,že je prasklá i pružina.Jelikož jsem měl koupené pouze uložení s ložiskem,tak se práce odkládá na příští víkend.Musím tedy objednat i pár předních pružin....Zeptal jsem se ho i na ty brzdy,že mi to prostě nebrzdilo.Řekl mi,že už jsem asi třetí člověk,který se ho na to ptá.V tom období,jak byly ty mrazy měli v servisu dva nebo tři lidi,který popisovali to samé.....prostě auto nebrzdilo,začlo brzdit až při druhém,třetím sešlápnutí brzdy.Neumí si to vysvětlit......možná výměna brzdové kapaliny,fabia 1,4 mpi AZE

2017-02-05 16:20:01

Ahoj,opět jako loni v zimě se mi i nyní stalo,že při jízdě je "to první brzdění" naprosto neúčiné.Třeba se rozjedu od domu,přijíždím ke křižovatce,chci přibrzdit,a nic...auto jede dál,pedál je tvrdý jak kámen (zřejmě nefunguje posilovač).Kdyby byl nefunkční,i tak by to brzdilo,akorát bych musel pořádně zatlačit do brzdy.Mně však pedál ztvrdne a vůbec to nebrzdí.Když však párkrát prošlápnu brzdu tak to začne zas fungovat a brzdí to normálně.Dle týden staré STK jsou brzdy ok,akorát je málo účinná ručka...

2017-02-05 16:36:30

fabia14aze: no pokud sou hadice k posilovači a podtlakový hadice o.k. tak bych to viděl na problém v samotném posilovači

2017-02-05 19:38:54

fabia14aze: Prezradíš kedy bola naposledy menená kvapalina?

2017-02-05 20:19:16

fabia14aze: Tak že to auto jezdí bez toho aby se závada řešila? To se čeká až bude malér? Dělalo se na tom vůbec něco?

2017-02-05 20:32:16

drak: Tiež pozerám že rok sa tu pánko nepochválil a zas/furt tá istá závada

2017-02-06 11:27:56

Brzdová kapalina je měněná loni v létě,řádně odvzdušněno,....první problém se objevil loni někdy myslím v lednu,byly mrazy,asi tři dny po sobě.Jel jsem ráno do práce,přijedu na křižovatku a auto nebrzdilo,to už jsem popisoval výše.A pak celý rok nic,vše ok.Až zas letos při těch mrazech.Zda bude problém v posilovači,nebo zatuhly písty v brzd.třmenech?Teď před každou jízdou než někam vyjedu zkouším,zda to brzí.Před startem našlapu brzdu,ta ztvrtne,nastartuji,pedál klesne...posilovač,hadice k posilovači,vše se zdá být ok.

2017-02-06 20:34:53

Na internetu (autoweb) jsem našel článek"proč škoda Fabia v zimě nebrzdí?"...že by to byl i můj případ?....úryvek z článku:My o tomto případu víme. Bezpečnost našich vozů je důležitá a toto téma vnímáme velmi citlivě,“ řekl Novinkám Evžen Krauskopf, tiskový mluvčí Škody Auto. „Vůz jsme prohlédli experty a zjistili, že je v naprostém pořádku. Abychom rozptýlili případné nejasnosti, necháme vůz přezkoumat nezávislým subjektem,“ dodal Krauskopf.

Dále Evžen Krauskopf podal vysvětlení k možnému selhání brzd. „Popsaný problém však je klasický fyzikální jev, který popisujeme i v manuálu vozu. Ten může nastat např. po projetí kaluží, po vyčištění vozu v myčce nebo v zimě. V důsledku vlhkých či v zimě namrzlých kotoučů pak dojde ke zpoždění brzdného účinku. Proto doporučujeme i v návodu na začátku jízdy lehce šlápnout na brzdu. Tím se účinek opět obnoví a brzdy budou plně funkční.“....

2017-02-07 07:56:02

fabia14aze: Jenže v tom článku nemyslí autor tvrdnutí pedálu ale malou účinnost brzdné plochy kotoučů a bubnů při znečištění které i popisuje. Tvůj problém je určitě jiný. Když nastartuješ a na místě jak píšeš pedál klesne tak potom za jízdy ztvrdne? Má vůz ABS? Kolik má auto najeto a kdy před loňskou výměnou se kapalina měnila? Kdyby byly zatuhlé pístky v brzdičích tak se budou hřát kola. Auto je combík nebo ne? O autě nemáš nikde nic jen 1.4aze v nicku. Brzdové hadice jsou původní? Jak vytékala brzdovka při výměně a jak jste ji měnili?

2017-02-07 10:41:17

drak: Před nastartováním našlapu pedál brzdy,ten ztvrdne.Nastartuji a pedál pod nohou klesne-to značí zřejmě správnou funkci posilovače brzd.Pak jsem při nastartovaném motoru párkrát prošláp brzdu,vycouval jsem a zabrzdil...pak se rozjedu,blížím se ke křižovatce,šlapu na brzdu a nic,pedál tvrdý jako by nefungoval posilovač,ještě asi 2x,3xjsem prošláp brzdu a pak to brzdit začalo.Následující dny bez problému.Fabii mám cca 4 roky,za tu dobu brzdovka měněna 2x,odvzdušněno podtlakovou pumpou,u předních kol měněny brzdové hadice.Kotouče vypadají dobře,bez koroze a rýh,destičky cca 10mm (nevím jak dlouho jsou na autě),fabia je krátká,najeto cca 157tis,z toho já 20 tis za 4 roky.Když jsem poprvé měnil brzdovku,tak vytekla stará,hnědá...asi tam byla dlouho.Auto nemá abs....problém s brzdami se objevuje jednou za čas,v zimním období.Zbytek roku bez problému.

McJ
2017-02-07 10:54:51

drak: Zatuhlé lístky být nemusí, ale může na nich být krapet rzi, pokud je poškozená manžeta pístku, snadno se tam dostane vlhkost a může pomalu reznout. Po pár sešlápnutí by se měl opět rozběhnout na normál, tím by se mohlo vysvětlovat tvrdnutí pedálu. Toto se mi objevovalo u mé staré audiny - skoro totožný problém. Dal jsem nové třmeny + komplet celé brzdy.

2017-02-07 11:51:25

mcj: Vyměnili jste komplet brzdy, tak nevíte čím to vlastně bylo a to co říkáš by dělalo i jindy nez v zimě. Podtlakem se brzdovka mění blbě, má se to dělat tlakem nebo šlapat pedál a i samospádem, to ale trvá déle. Vyměnil bych hlavní brzdový válec a starý rozebrat pro zjištění závady. Samozřejmě by bylo dobré ještě vědět jestli pedál ztvrdne jako když nejde posilovač nebo je totálně tvrdej.

2017-03-11 15:53:53

fabia14aze: zdar mně se stalo něco podobného když startnu brzdový pedál mi zvtrvdne a když přidám otáčky tak povolí dělá to sem tam ale stalo se mi že jsem dojížděl ke křižovatce tak miztvrdnul pedál tak jsem přidal otáčky a dobre vypadá to že při neutralu vakuové čerpadlo nevyrábí dostatečny podtlak nebo prasklé těsnění v čerpadle ale spíše to čerpadlo tak jsem zvědavý co mi zjistí v servise chci jet do chorvatska a s tím nemůžu to je o hubu.


Odpovědět

1  2