Fórum - Téma


Servis a sezónní prohlídky


Fórum Rapid Servis a sezónní prohlídky

Manuály  |  Inzerce  |  Model Škoda Rapid  |  Naše vozidla

Diskuze o vozidlu2016-08-26 13:22:10

Zdravím, nedávno jsem si pořídil roční vůz Škoda Rapid. První servisní prohlídka byla provedena během prodeje, to je letos v srpnu. Jelikož jsem až do této doby jezdil s auty která pravidelný servis neměla je pro mě pravidelný servis velkou neznámou. Tedy pravidelný roční servis chápu, ale nejsem si jistý jestli mám jezdit i na sezónní akce. To je zimní a jarní prohlídka. Zdá se mi, že dávat auto třikrát za rok do servisu je asi moc. Hlavně abych udělal pravidelný servis v srpnu a v říjnu jel na zimní prohlídku, taky nevím Vyplatí se jezdit na jarní - letní prohlídky a pravidelný servis nebo stačí jen ten pravidelný servis jednou za rok? Předem moc děkuji za rady a přeju hezký den.

2016-08-26 13:56:49

štefan85: na sezonní akce jezdit nemusíš, to jen na tobě, zda si necháš prohlédnout auto před/po zimě

2016-08-26 14:48:25

štefan85: Předepsané servisní prohlídky nejsou jednou za rok. Jsou roční a pak po ujetí určitých kilometrů. Máš vůz QG0 nebo QG1 ? Tam je to také trochu jinak. Kilometrové prohlídky mají přednost před časovými, probíhají při nich předepsané úkony, výměny třeba svíček, filtrů, kapalin atd. Do servisní knížky se vše zaznamenává i pro případné garanční opravy nebo kulanční opravy. Bez záznamů nemáš šanci nic vyhádat. Pozor na záruku karoserie, v servisce musí být poznamenáno že při prohlídkách došlo i ke kontrole koroze karoserie, bez toho ti případnou garanci neuznají. Musíš dostat od servisu také rozpis provedených úkonů, servis tě také musí upozornit například na kolik se odhaduje momentální životnost brzdových segmentů pokud není nutno měnit hned ale i na opravy závad zjištěných během prohlídky tě musí upozornit předem, nebo sám při sepsání zakázky domluvíš že třeba brzdy chceš udělat automaticky při zjištění opotřebení, staré díly ti musí minimálně ukázat, pokud uvedeš do zakázky i vrátit do vozu. Pokud odmítneš například výměnu zapalovacích svíček a bude to uvedeno v zakázce, případné závady na motoru které by s tím mohly souviset budeš hradit. Všechny papíry si schovávej pro pozdější kontrolu, nebo reklamaci. Dnes tě nikdo nenutí jezdit do značkového servisu a jsou uznávány i záznamy od jiných servisů, bohužel není vždy jisté že vše dělají tak jak má být. Také je dobré mít v ruce tištěný výpis diagnostické kontroly řídících jednotek ve vozidle. Nevím co ještě dál napsat, když tak se ptej.

2016-08-26 20:48:50

MATTESS - Děkuji za radu.

Drak - Také děkuji. Mám proměnlivý interval servisních prohlídek QI6. Šlo mi o to jestli když budu jezdit na servisní prohlídky jak mám, jestli mám k tomu ještě provádět jarní a zimní prohlídky. Například jestli mi na pravidelné servisní prohlídce automaticky kontrolují chladící kapalinu (bod mrazu) nebo jestli kvůli tomu musím na zimní prohlídku. Sám jsem názoru, že bych to asi přeháněl jezdit tak často do servisu (zimní + jarní prohlídka + pravidelný servis) Nejsem si ale jistý, tak jsem se chtěl zeptat zkušenějších.

2016-08-26 21:05:25

Jarní a zimní prohlídky jsou akce servisů, jezdit na ně je dobrovolné. Kontrola kapalin je v pravidelné prohlídce ale je lepší na to upozornit, změří to v ceně. Brzdová kapalina se mění každé dva roky(vylepuje se štítek) a poznačí se do servisky. Olej má dané intervaly. Technik by měl na to vše sám upozornit.

2016-08-29 11:14:44

štefan85: Len doplním kolegov. Rozpis úkonov ktoré sa majú vykonávať (km/čas) je v serviske. Tie sezónne prehliadky sú v podstate také promo akcie a je len na Tebe či si čas a chuť nájdeš. Autu to neublíži.

2017-07-14 15:58:26

Zdravím, chtěl bych se zeptat jak je to se servisní prohlídkou a výměnou oleje u Rapida. Konkrétně dle vylepeného štítku mám mít výměnu oleje po roce to je srpen 2017. Palubní počítač mi ukazuje servis za 167 dní. Lámu si hlavu nad tím čím se mám řídit a co vlastně palubní počítač ukazuje. Je to tak, že olej mám měnit podle vylepeného štítku a servisní prohlídku hlídat podle počítače? To by pro mne znamenalo, že v srpnu pojedu na výměnu oleje a cca za 4-5 měsíců na servisní prohlídku. To se mi nějak nezdá. Nebo je to tak, že palubní počítač se řídí podle řídící jednotky která mu dle vyhodnocených jízd udává kdy se má jet na výměnu oleje a proto píše servis za 167 dní. Nevím zda to znamená servisní prohlídku nebo výměnu oleje či obojí. Také by mě zajímalo kolik taková výměna oleje v autorizovaném servisu stojí a kolik tak přibližně stojí druhá servisní prohlídka. Auto jsem koupil roční od škoda plus a ty mi na něj udělali první servisní prohlídku, proto nemám vůbec tušení jak to probíhá a kolik to asi tak stojí.

Myslím, že jsem na to přišel v návodu k obsluze je udáno: Intervaly servisních prohlídek Q16 výměna oleje podle ukazatele intervalů servisních prohlídek (nejpozději po 30 000Km nebo 2 letech) A prohlídka podle servisního ukazatele. Když jsem auto koupil, tak mi ukazatel ukazoval servis za dva roky. Nyní se to změnilo na cca rok a půl což odpovídá, že řídící jednotka vyhodnotila podle jízd, že by bylo vhodné vyměnit olej dříve. Měnit olej po 2 letech nebo strašných 30 000km se mi vůbec nelíbí. Takže nedám na ukazatel který ukazuje za 167 dní tedy po roce a půl, ale na servis-výměnu oleje pojedu cca za 30 dní - po roce a pod 15 000km. Pochopil jsem to správně? Ty ceny by mě ale stále zajímali

2017-07-15 07:25:03

štefan85: Předběžnou cenu ti poskytnou v servisu nezávazně podle předepsaných úkonů a ceny oleje a filtru. Po dvou letech se má například měnit brzdová kapalina, kdy chceš tu měnit? To že máš motor s prodlouženýma servisníma lhůtama je fajn ne? Když už chceš měnit olej tak často jako u starších motorů tak dávej pořádnej olej. Zajímají tě hlavně ceny a tak asi budeš trochu šetřílek.

2017-07-15 13:19:22

drak: Proč bych měl být šetřílek když se na fóru zeptám jestli mi někdo nenapíše orientační cenu za servis? K čemu tedy fóra jsou když mne místo odpovědi odkážete s otázkou na servis? Na častější výměnu jsem se ptal z důvodu zda je zde někdo kdo tomu rozumí a poradí jestli je vhodná výměna oleje dříve než mi ukazuje počítač, který se řídí proměnlivým intervalem. Všude se dočítám, že není vhodné se řídit proměnlivými intervaly a olej nevyměňovat po 2 letech nebo 30 000km ale po roce a nejvíce 15 000km, motory ani oleje nejsou nijak speciální a odlišné od starších aby to bylo rozumné. S tou vaší brzdovou kapalinou je to tedy jak u proměnlivých intervalů? Počítač mi ukáže jet do servisu po roce a půl a v servisu mi tu kapalinu tedy nevymění? Nebo si to mám psát do deníčku a po pár měsících letět do servisu znovu kvůli výměně kapaliny? Myslel jsem, že jsou zde slušní lidé, kteří mají zkušenosti a rádi poradí. Myslím, že podle vaší odpověti to vy nebudete. Psát, že pokud chci vyměňovat olej dříve tedy po roce nebo 15 000km tak musím lít kvalitnější olej než u prodlouženého unzervalu tedy po dvou letech nebo 30 000km je odpověď "opravdového znalce". Nevím, že by jsme byli kamarádi, takže vaše tykání o vás něco vypovídá. Děkuji za odpověď a promiňte mi, že jsem měl otázku na fóru. Příště se obrátím na odborníky v servisu. Přeji hezký den.

2017-07-15 22:55:54

štefan85: Nechtěl jsem se tě chlapče dotknout ale cena prohlídky se odvíjí od hodinové sazby servisu který si vybereš. To že na 15000km máš lejt kvalitnější olej jsem nikdy nenapsal. Dost keců a drž se jasných gaktů. Brzdová kapalina se mění po dvou letech a jak si budeš jezdit do servisu je tvoje věc. Auta profesionálně opravuji celý život a myslím že o tom něco vím. Někdo na oleje LL jezdi těch 30000km (já ano) no a někdo ne. Byly doby kdy se olej měnil po 10000km a technika i oleje jsou kvalitnější,by bylo na dlouhé psaní. QG1 je podle mne dobrá věc a nemá cenu nic měnit i když je dost lidí co mají jiný názor a do motoru kam patří LL lejou klidně třeba 15W40. Ptáš se na cenu a nenapíšeš kolik máš najeto. Zavolej do servisu a hned budeš vědět přesně kolik zaplatíš a rozhodneš se jestli je to moc. Neciť se ukřivděnej, nechtěl jsem tě rozhodit.

2017-07-15 23:45:54

Pozerám že otázka sa tu znovu po roku oživila a poučenia sa z odpovedí moc nenabralo


Odpovědět