Fórum - Téma


Totální škoda na autě


Fórum Pokec všeobecný Totální škoda na autě
2009-09-05 12:34:46

Dobrý den!

Dne 25.8.2009 jsem měl nehodu na území ČR s vozem Škoda Fabia combi 1,2 HTP, rok výroby 2006. Auto splácím u ČSOB Leasing už třetím rokem a ještě mi chybí do konce splátek 3 roky. Původní cena auta byla 302 000,-Kč nyní se cena pohybuje okolo 170 000,-Kč. Nehoda nebyla způsobená mou vinou, ale Polským řidičem s návěsem, který nedodržel doporučenou vzdálenost a překročil rychlost v obci. V našem autě byla celá naše rodina, 2 dospělí a 2děti. Jako zázrakem se nikomu nic nestalo.

Policie napsala do protokolu škodu na mém vozidle 90 000,-Kč. Auto bylo nepojízdné, tak jsem ho nechal na vlastní náklady odtáhnout do servisu v okolí mého bydliště.

Tam to začala šetřit Česká pojištovna a samotný servis. Oba dva subjekty se pohledem na mé auto předběžně shodly, že škoda bude na hranici tzv. "TOTÁLKY".

Takže bych měl dotazy.

1.Kolik bych dostal Kč v případě, že by auto nešlo opravit a zda bych musel doplatit ještě ty 3 zbývající roky u Čsob Leasing? Bylo mi řečeno Českou Pojištovnou, jelikož nejsem vlastníkem auta(to budu až vše splatím), že Leasingová společnost dostane z pojistky pachatele skoro vše a já dostanu"pakatel" +- 30 000,- Kč.

2.Mám eminentní zájem aby se auto opravilo, jelikož nemám na nové. To jsem sdělil šetřící pojištovně a Servisu. Jak se tedy vypočítá hranice na "TOTÁLKU"?

3.Když se překročí hranice TOTÁLKY(Pojištovna určí finanční hranici a servis po prozkoumání technikem ji zašle náklady na opravu)o pár tisíc Kč. Jelikož mám zájem o opravu, připlatil bych si třeba +- 30 000,- KČ abych auto zachránil. Je to možné?

4.Kdyby šlo auto nakonec opravdu do TOTÁLKY, můžete mi poradit, co mám udělat abych byl co nejméně ztrátný a mohl si koupit auto jiné i když nemám v současné době žádnou finanční rezervu?

5. Mám u Čsob Leasing v tomto případě nárok na Auto nové a za jakých podmínek?

Předem děkuji za odpovědi

2009-09-05 18:59:59

Jestliže je na vozidle z pohledu pojišťovny škoda totální (tzn., že náklady na opravu převyšují hodnotu vozidla), tak to je nejvyšší možná suma, kterou od nich dostaneš. Kouknou do tabulky a podle roku výroby, motorizaci, výbavy atd. určí hodnotu vozidla od které odečtou zústatkovou hodnotu vozidla. Jestliže si platil odtah z místa nehody ze svého, tak pokud je účet určitě donést na pojišťovnu. Přičtou ti to k finálnímu vyúčtování, takže se ti to vrátí. Pokud by si nechtěl aby ti nechtěl akceptovat škodu na vozidle jako totální a chtěl bys vozidlo opravit jako že chceš, tak pojišťovna může vozidlo účtovat jakýmsi předběžným rozpočtem, ovšem nepomůžeš si jelikož dostaneš míň, Ten rozpočet opravy je totiž opět koukání do tabulek. Třetí možnost, nechat vozidlo opravit v servisu a nechat si proplatit od pojišťovny fakturu asi nepřichází v úvahu, jelikož škoda je totální a tím to padá. Dosti mě překvapuje, že leasingovka, i přes to, že je majitelem vozidla, dostane většinu peněz od pojišťovny. Za co?? V tom případě ti to ale musí vložit na tvůj leasingový účet. Od ČSOB leasing dle mého nárok na nové auto nemáš, je to leasingovka, ta ti jen pomáhá s financováním vozidla, to je jako kdyby ti ho ukradli, zkrátka smůla a mušíš platit dál za něco co vlastně nemáš. Asi by bylo nejlepší ( samozřejmně podle finanční částky kterou ti pojišťovna za vozidlo vyplatí ) kdyby to vyšlo tak hezky, že by si leasing předčasně splatil a vzal si obratem jiné auto na leasing! Snad alespoň nějaké info pomohlo a přeji ať to co nejlépe dopadne!


Odpovědět