Uživatel kluzo


Seznam členů
Jak jsem nechtěl Škodovku, aneb jak jsem koupil nejhaněnější Fabii HTP, 47kW, 12V

2010-08-19 22:50:56 (6 let, 3 měsíců)

Nikdy jsem si nemyslel, že si ještě pořídím Škodovku. Jezdit jsem se učil na otcové Š120L, posléze jsem si pořídil Š Favorit 136 LS (ojetou), a pak už následovalo mé Daewoo období. Nejprve to bylo Tico (nové). Jednoduché autíčko (nebo spíš kapotovaná motokárka), se kterým nebyl nikdy žádný problém, proto jsme neváhali, a když začínalo být Tico silně ojeté (100.000km při neustálém přetěžování při podnikání), pořídili jsme si Matize (nového). Máťa sloužil 11 let (od roku 1999) a měl najeto 100.000 km. Za celou dobu jsem do něj lil jen benzín a měnil olej. Jediná investice byla do obou zadních ložisek (cca 80.000km) a naposled při 93.000km jsem vyměnil původní destičky a nechal udělat generálku brzd. Přitom nás Máťa odvezl 2x do Bulharska (Lozenec) a 1x do Chorvatska (Brist). Autíčko s obsahem 0,8 l, 3válci 35l nádrží a neuvěřitelnou spolehlivostí. Ještě jsem sice neuvažoval o změně, ale byl jsem nucen okolnostmi.

V pondělí 9.8.2010 jsem na D2 zrušil svého miláčka Daewoo Matiz 0,8 6V . Prostě jsem nedobrzdil a políbil zazadu Fábii. Podle kolegy, co jsem jej nabral jsme jeli cca 100km/h. Máťa byl na odpis (škoda 54.000,-, zůstatková hodnota cca do 40.000,-). Proti Škodovkám jsem nikdy nic moc neměl a Favouš sloužil spolehlivě, ale vždycky jsem říkal, že bych si Škodovku nikdy nekoupil, protože se mi zdají předražené. Protože ale auto potřebuji, hned jsem začal hledat nové (tedy starší), přijatelné co do zachovalosti i ceny. Mám kolegu v práci, jehož otec si koupil v roce 2005 Fábku 1,2 HTP Combi, 12V, 47kW ve výbavě Ambiente, ale v roce 2009 bohužel zemřel těsně po tom, co si kolega koupil Pegueota 207 SW Outdoor. Takže kolega už cca rok řešil, co s Fábkou, kterou jsem dobře znal (občas mě vozíval z práce), která měla najeto poctivě 63.000km, nebyla nikdy bourána a měla pravidelné roční servisní proihlídky v Škoda servisu. Tak mě napadlo (více méně ze zajímavosti) se zeptat, co by za ni chtěl. Když řekl, že do 100.000,.-Kč a že mi k tomu dá sadu zimních kol (1 sezonu jetých), začal jsem jednat. Četl jsem spoustu recenzí a diskusí pod recenzema a musím říct, že nevyznívaly moc ve prospěch tohoto motoru. Ale protože jsem se s kolegou o autech často bavil, a protože vím, že byl s Fábkou spokojený (ještě v době, kdy jsem ani já netušil, že bych mohl mít zájem), i vzhledem k tomu, že uvažoval po smrti otce o tom, že prodá Pegueota a nechá si Fabku, a vzhledem k příznivé ceně, výbavě a opotřebení, a vzhledem k tomu, že už jsem byl na 3válec zvyklý a nedám na něj dopustit, jsem se rozhodl, že si ji vezmu.

Takže mám ji "už" 1 týden a najel jsem kolem 400km. První zkušenosti jsou:

Proti Matizu podstatně větší prostor (hlavně v kufru), podstatně lepší podvozek, lepší sedačky, celkově vyšší komfort.

V Matizu jsem jezdil za dlouhodobý průměr 6,3 l/100km (měřeno pravidelně od plné do plné), a to jsem jej vůbec nešetřil, spíše naopak.

Ve Fabce mám počítač, který jsem vynuloval a nastavil si na okamžitou spotřebu. To je super věc, jen už "nemůžu" jezdit brzda plyn, jako s Matizem :). Nevím, jak je možné údajům věřit, ale zatím jsem velmi příjemně překvapen. Sice jezdím teď hodně úsporně (už jsem asi i vlivem té nehody hodně zklidnil), ale první hodnoty naznačují, že by se mohlo jednat o úspornější auto, než byl Máťa. Dlouhodobý (na těch 400km) průměr mám 5,5 l/100km a při cestě ze Strážnice do Brna po D2 jsem měl průměr 6,1 l/100km, když jsem jel podle předpisů a na dálnici většinou kolem 120km/h (skutečných, ne tachometrových). V diskusích jsem četl příspěvky většinou "dobře" informovaných, než vlastníků, že auto ukazuje o 20km/h více, než jede, atd. Vzhledem k tomu, že v každé vesnici je dnes radar, zkoušel jsem si to ověřit, stejně jako ostatně to dělám u ostatních aut, které řídím (služební Ford Focus, Octávia, moje Daewoo atd.), abych třeba nepřestřelil, nebo nebyl zbytečná brzda (paradoxně nejpřesněji ukazovalo Tico :)). Po cestě z Brna do Veselí nad Moravou je několik (cca 7) radarů a ne každý ukazuje zcela stejně, ale za dobu co tam jezdím si umím udělat obrázek a můžu říct, že jak Focus, Matiz, Octavia, tak i Fabia ukazují přibližně stejně, a to při 50km/h ukazují o cca 5km/h více a při 100km/h ještě o něco malinko více (asi bych to odhadl tak na 6-7km/h víc).

Takže zatím jsem spokojený, jen ještě počkám na doplnění paliva do plné, abych ověřil tu spotřebu. Když, tak se ještě ozvu.

_________________________________________________________________________ 6.9.2010

Tak se už ozývám. Auto mám už měsíc a najeto přes 2000km. Spotřeba více méně ukazuje podle počítače o 0,1-0,2 l/100km méně, než podle dotankování plné nádrže, což je ještě myslím slušné a nijak výrazně to spotřebu nezvedlo. Do práce jezdím částečně po dálnici (Strážnice-Hodonín-Břeclav-Brno) dá se to ve dvojku (90kg+130kg (kolega :)) zajet při úsporné jízdě (do 110km/h na dálnici a jinak 90) za 5,5 l/100km (např. dnes). Při jízdě podle předpisů, tzn. 90 a 130 km/h to jezdím tak kolem 5,8 až 6,2 l/100km. Brno-Havířov po dálnici s průměrnou rychlostí 86km/h jsem jel za 5,8 l//100km. Určitě by se to dalo jet i za 8 i 9, ale já tak nejezdím, ani nemám tu potřebu. Rodinné výlety ve 4 zvládám tak většinou kolem 5,5 - 5,8 l/100km. Průměr mi hodně kazí město (Brno), kdy v zácpě jedu na byt nějakých 10 km i 1h a stalo se, že jsem měl spotřebu i 10,5 l/100km. Živost je v pohodě a nemám ani problémy s předjížděním v kopci, jak jsem se mnohde dočetl. Jistě, když někdo je zvyklý na silnější auto, dovedu si představit, že může mít problém než se s autem sžije, ale když člověk jezdí hlavou, není problém. Znovu mne fascinuje prostorný kufr - zrovna teď v něm mám sadu zimních kol, velkou cestovní tašku, tašku s noťasem a ještě by tam vlezlo pár tašek s nákupem. Takže zatím stále spokojenost.Seznam členů