Škoda Sentinel
Škoda Sentinel

Rok výroby 1924 - 1935

Wikipedia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Škoda_Sentinel

Kategorie: Užitkové a nákladní vozy

Škoda Sentinel byl parní nákladní automobil, vyráběný ve Škodových závodech v letech 1924-1935. Jednalo se o vozy podle licence anglické firmy The Sentinel Wagon Works Ltd. Konkurenci tvořily vozy vyráběné podle licence firmy Garrett pod názvem Adamov-Garrett v letech 1925 -1927.

Podle tehdejších norem šlo o konvenční stroj. Vůz byl vybaven stojatým parním kotlem a dvouválcovým parním strojem o výkonu 70 koňských sil, uloženým před zadní nápravou.

Vrtání bylo 170 mm a zdvih 230 mm. Při přetlaku páry 19 atmosfér a 250 otáčkách za minutu poskytoval výkon 70 koňských sil. Kotel byl trubkový stojatý. Umístěn byl v přední části rámu. Výhřevná plocha byla 5,06 m². Spaloval koks, uhlí, dřevěné uhlí popřípadě i dřevo. Nejvhodnějším palivem byl koks. Přenos hnací síly na zadní nápravu byl pomocí řetězů. Jimi byla poháněna zdvojená kola. Podvozek byl složen z dvou podélných nosníků tvaru U, které byly propojeny příčníky nýtováním a sešroubováním. V zadní části rámu byl uložen zásobník na 800 litrů vody. Kola byla ocelolitinová s gumovými obručemi, přední měla průměr 900 mm, zadní zdvojená 1050 mm. Později vyrobené vozy měly na obou nápravách kola se stejným průměrem. Vůz řídil řidič volantem umístěným na pravé straně v kabině. Čelisťové brzdy působily jen na zadní kola, vůz bylo ještě možno rychle zabrzdit tzv. reversací, t.j. přehozením reversní páky a vpuštěním páry do stroje, čímž se měl snahu otáčet v opačném směru a tedy brzdit. - to byla velká výhoda oproti tehdejším vozům se spalovacím motorem. Karosérie byla ze dřeva a oceli, v kabině byl přístup k zásobníku uhlí s kapacitou 300 kg. Užitečná hmotnost byla 5 tun. Akční rádius byl kolem 40 km při provozní rychlosti 15-25 km/hod.

Příprava na jízdu trvala kolem 30 minut a zahrnovala doplnění vody a paliva, zatopení pod kotlem a promazání. Výhodou oproti vozům se spalovacím motorem byla, mimo zmiňovaných brzdných vlastností, menší opotřebovávání pohyblivých součástek vyplývající z nižších provozních otáček parního pohonu, nižší spotřeba oleje a taktéž nižší provozní náklady. Ve válečných letech pak byla výhoda, že nepotřebovaly nedostatkový benzín (resp. naftu). Automobily Škoda-Sentinel byly v provozu, např. v Praze, až do poloviny 50. let.

 

 

Fórum Technický koutek Nové téma

Inzerce / Bazar Vložit nový inzerát

Foto galerie Škoda Sentinel

Škoda Sentinel
1024 x 768 ... 167 KB
2013-02-17  udm


Poradna Vložit otázku

Videa Škoda Sentinel

Foden Test 2 Super Sentinel at Scoresby Sentinel Steam Bus in Whitby part 6 Retro Prague 2008/Veteran Salon - part 2 - Praha, 12.7.2008

Naše vozidla Přidat vozidlo