Poradna - OtázkaNová otázka

Poradna  -  Právní poradna

Auto na dojetí

2 let, 11 měsíců
hanasir1255

Dobrý den.

Dostala jsem na doježdějí od kamaráda Favorita. Majitel ale pár měsíců na to zemřel. Nacpala jsem do auta, abych mohla bezpečně jezdit celkem dost. V dubnu 2015 mu ale končí technická, povinné ručení i emise. Jakým spůsobem se dá řešit převod na mě? Nerada bych platila ekologickou daň. Bylo by možné to nechat jak je s tím, že bych povinné ručení měla na sebe?

Děkuji Hanka

Model: Škoda Favorit 136 LS

Manuály: 3x Manuály uživatelské, 8x Manuály servisní


Odpověď 0

2 let, 11 měsíců
p.s.

k přepisu bude třeba papír s dědického řízení.

já osobně bych si sám napsal fiktivní kupní smlouvu s datumem před kamarádovým ůmrtím nikdo to zkoumat nebude a předejde se zbytečným starostem s dědickým řízením

co se týče tý ekodaně tak ta se asi bude muset zaplatit

nebo to nepřepisovat platit si svou pojistku a jezdit stk nezkoumá jestli ten co je napsanej v tp žije či ne


Odpověď 0

2 let, 11 měsíců
OK1TDI

Havarie problém není .Ten kdo obstarává opravu , kterou způsobil někdo jiný, si může určit jak příjme náhradu z pojištění (a nemusí to být zrovna účet z nějakého autoservisu.- V případě způsobené škody vozidlem jde jen o číslo pojištění na konkrétní auto uzavřené. JInak takovýchto aut jezdí u nás mraky. Stačí se jen podívat na inzeráty, kolik jich končí: "na přepisu netrvám". Jediná nepřijemnost by vznikla, když tě někde vyblejskne radar a na neboštíka dojde obsílka k zaplacení tučné pokuty za překročení max rychlosti, jízdy na červenou atd. Pak chce příslušný "Úřad" získat peníze a tak pátrá, proč je nedostal. OK1TDI


Komentáře (8)

Přidat komentář


  hanasir1255, 2 let, 11 měsíců

Děkuji. Známena to, že bych mohla jezdit jako uživatel a ne majitel? To by slo udelat zpetne? To by se me uz dedicke řízení netykalo? A co když bude nějak a havárie. Jak se to bude řešit.


  hanasir1255, 2 let, 11 měsíců

Děkuji. V tom problém nevidím. Manželka zemřelého kamaráda mi to předá. Mě ale trápí, jak to ošetřit právně. Jakou smlouvu sepsat.

Děkuju


  OK1TDI, 2 let, 11 měsíců

Tak pokud je někdo, kdo případnou obsílku předá, je to bez problému. Ještě by mne trápila jedna věc. Až auto doslouží a mělo by jít na ekologickou likvidaci. U toho musí být živý vlastník nebo od něj čerstvé zmocnění (plná moc) . Jinak zlegalizování znamená , aby pozůstalá otevřela znova dědické řízení, auto tam uvedla( budou chtít odhad od znalce, ale možná jen doklad z autobazaru za kolik jsou ochotni ho vykoupit) a všechno jsou poplatky, tak nevím má-li cenu do toho šťourat, když si myslím, že to tvoje autíčko, byť sebekrásnější, má už hodnotu řekněme 10-12 tisíc Kč a tak bych to nechal spát a až doslouží, za tři tisíce ho nabídni někomu bez přepisu na díly.


  hanasir1255, 2 let, 11 měsíců

Aha. Pokud jsem to správě pochopila, tak mi doporučujete dojet do technicke a pak se ho zbavit. A neslo by sepsat nějakou smlouvu o užívani cizí vvěci? Pak by vlastnikem zustála jeho žena a ja mohla dal jezdit. Nebo je to blbost. Nacpala jsem do toho auta celkem dost penez. Na jine nemam.


  hanasir1255, 2 let, 11 měsíců

Nemohla bych Vam zavolat? Nebo Vy mě?


  OK1TDI, 2 let, 11 měsíců

Já asi k tomu víc moc neřeknu ani do telefonu. Paní po zemřelém kamarádovi pokud Favorita neuvedla do dědického řízení ( a myslím, že neuvedla, jinak by byl přepsán aspoň v polopřevodu na ní) je vlastně úplně cizí z pohledu majitele vozidla , stejně jako ty a žádná smlouva nemá smysl. Favorita dojezdi, třeba od jara příštího roku (když projde) tak ještě dva roky. Beru to tak: V případě legalizace zaplatíš notářské poplatky té paní , dědickou daň, ekologickou daň (10000 není-li to Favorit r.v.94 to by bylo míň) , evidenčku a přepis na úřadě ( 250 +800) což dohromady je víc než dnešní cena Favorita byť sebekrásnějšího.


  hanasir1255, 2 let, 11 měsíců

Rok výroby 1990 a ted užje v ppořádku. Technickou určíte projde. Myslete tedy že mám dělat mrtvého brouka a dal jezdit. A dělatze o smrti kamaráda nevím?


  hanasir1255, 2 let, 11 měsíců

Mám ještě jeden dotaz.

Když nechám vše jak je. t.j. ručení i vše ostatní na zemřeleho majitele, co se stane v případě havárky? Dostala bych se k plnění pojistky? Nikdy jsem totiž neměla na sebe psané auto a měla bych dost vysokou pojistku bez bonusů.


Další otázky - Favorit / Právní poradna Vložit otázku

Ekologická daň Dobrý den, chci koupit starší auto, které bylo předcházejícímu majiteli pro ZTP osvobozené od ekologické daně (uvedeno ve velkém TP). Budu ji muset platit já?